Land Rover zapowiada autonomiczne terenówki

Land Rover zapowiada autonomiczne terenówki

Poruszanie się samochodem w terenie z pewnością nie należy do łatwych. Firma Land Rover postanowiła ułatwić to zadanie swoim klientom.

O rosnącym zainteresowaniu producentów samochodów dopiero co pisaliśmy przy okazji futurystycznej ciężarówki Mercedesa wyposażonej w autopilota, a znów dociera do nas interesująca informacja dotycząca tej tematyki. Jak się okazuje, firma Land Rover ma zamiar wprowadzić do produkowanych przez siebie samochodów opcję, która znacząco ułatwi poruszanie się w terenie. Słowo “ułatwi” jest zresztą w tym przypadku sporym niedopowiedzeniem - terenówka sama przejmie kontrolę nad sobą i bez udziału kierowcy pokona trudny teren:

 

 

 

Automatyczne pokonywanie trudnego terenu ma być możliwe dzięki systemowi, który przez producentów został nazwany Terrain-Based Speed Adaption. Dzięki zestawowi kamer samochód ma analizować drogę, po której jedzie i rozpoznawać znajdujące się na niej przeszkody i dostosowywać do nich prędkość tak, aby uniknąć uszkodzenia pojazdu. Tak o całym pomyśle wypowiedział się przedstawiciel firmy:

 

- Chcemy dać samochodowi możliwość do czucia i przewidywania trójwymiarowej ścieżki, przez którą ma przejechać. To oznacza możliwość skanowania i analizowania drogi przed sobą, jak również na górze i po bokach. To może dotyczyć barierek parkingowych, korzeni drzew, kamieni oraz zwisających gałęzi. -

 

Jeśli system faktycznie ma pomóc w uniknięciu uszkodzenia samochodu z powodu niespodziewanej przeszkody, wprowadzenie go może być bardzo użyteczne dla nieuważnych kierowców. Nie można się jednak nie oprzeć wrażeniu, że z czasem właściciel samochodu będzie miał nad nim coraz mniejszą kontrolę, a wyobrażenia na temat przyszłości rodem z Terminatora czy też Odysei Kosmicznej 2001 mogą stać się rzeczywistością.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska