BMW – czy to dobry pomysł na pierwszy samochód?

2017-03-15
BMW – czy to dobry pomysł na pierwszy samochód?

Samochody produkowane przez bawarski koncern są obiektem pożądania mężczyzn w każdym wieku. Zdaniem wielu posiadanie samochodu segmentu premium (lub silnie się z premium kojarzącej) znacząco podnosi prestiż. Czy jednak samochody marki Bayerische Motoren Werke to dobry wybór na pierwszy samochód?

BMW to marka, która bez wątpienia wywołuje silne, często skrajne emocje u miłośników motoryzacji. Dla jednych to synonim wysokiej jakości i świetnego designu, inni z kolei uważają, że ich wysoka cena jest zupełnie nieuzasadniona, a starszymi modelami marki interesuje się głównie ubrana na sportowo młodzież z małych miast i wsi. Prawda, jak w większości przypadków, leży pośrodku – to w większości przypadków solidne samochody, które cieszą oko, a przy odpowiednim traktowaniu służą swoim właścicielom przez długie lata.

 

Czy auto marki BMW na pierwszy samochód to dobry pomysł? Wszystko oczywiście zależy od budżetu – jeśli dysponujemy sporą sumą i możemy sobie pozwolić na 2-3 letni egzemplarz o pewnej przeszłości i bierzemy pod uwagę tylko przedstawicieli bawarskiej marki, to takie właśnie auto powinniśmy kupić. Jednak mało który świeżo upieczony kierowca może pozwolić sobie na wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych na pierwszy samochód. Jeśli jego budżet wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy, kupienie dobrego egzemplarza BMW będzie trudne, ale oczywiście jak najbardziej wykonalne.

 

Jakie używane BMW kupić?

 

Młodzi kierowcy, którzy nie dysponują zbyt wielkim budżetem powinni, chcąc nie chcąc, bliżej przyjrzeć się generacji serii 3, oznaczonej jako E36. Przez lata ten samochód, zwłaszcza w wersji coupe i sedan, dorobił się opinii auta dla dresiarza. Opinii krzywdzącej, bo należy otwarcie powiedzieć, że jest to dobrze zaprojektowany i zrobiony samochód. Większość egzemplarzy w wymienionych wyżej wersjach nadwoziowych, oferowanych na najpopularniejszych portalach może być jednak dość mocno zajechanych. Dlatego warto zwrócić uwagę na kombi – zazwyczaj są to auta eksploatowane w mniej intensywny sposób, więc na dłuższą metę mogą okazać się bardziej żywotne, nawet przy dość sporych przebiegach.

 

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku serii 5, zarówno tej oznaczonej jako E34, jak i E39. Zwłaszcza ta druga prezentuje się wyjątkowo dobrze – nawet biorąc pod uwagę fakt, że od momentu zakończenia produkcji minęło 16 lat. Większość wersji silnikowych (zarówno benzynowych, jak i Diesli) jest dość udanych. Z pewnymi wyjątkami – z całą pewnością należy się wystrzegać 2,5-litrowych turbodiesli, oznaczonych jako td i tds.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska