„Garbus” Hermanna Göringa trafił na sprzedaż

2017-03-16
„Garbus” Hermanna Göringa trafił na sprzedaż

Za samochód, który niegdyś należał do Marszałka Rzeszy i dowódcy niemieckiego lotnictwa wojskowego (Luftwaffe) trzeba zapłacić ponad pół miliona dolarów.

Rewolwer Elvisa Presleya, Ferrari Testarossa z Policjantów z Miami, BMW w którym zastrzelono Tupaca Shakura… Przedmioty, które niegdyś należały do sławnych osób lub brały udział w ważnych wydarzeniach zdecydowanie są w cenie. Tutaj mamy do czynienia z samochodem, który można zaliczyć do obu tych kategorii.

 

Na amerykańskim ebayu pojawiło się bowiem auto wyjątkowe. Już sam wiek tego egzemplarza Volkswagena Garbusa czy też, jak go wówczas nazywali Niemcy, KdF Wagena czyni go interesującym – niewiele tych samochodów, wyprodukowanych w latach czterdziestych zachowało się do dziś. Jest jednak jeszcze jedna rzecz, która czyni go wyjątkowym – auto należało bowiem do Hermanna Göringa, czyli jednego z najwyżej postawionych dygnitarzy Trzeciej Rzeszy.

 

 

Zważywszy na wiek (aż 73 lata!) samochód prezentuje się nadspodziewanie dobrze. Sprzedający twierdzi, że pojazd jest w 90% oryginalny, a doprowadzenie go do stanu, w którym wyjechał z fabryki nie będzie zbyt dużym problemem – należy jedynie zająć się zderzakami (które są chromowane, a oryginalne były w kolorze nadwozia), oraz dokupić brakujący przycisk klaksonu. Twierdzi on także, że dysponuje pełną historią pojazdu, a jego autentyczność została potwierdzona przez przez fachowców z fabryki Volkswagena w Wolfsburgu. Samochód miał sporo szczęścia – udało mu się uniknąć zniszczenia w wyniku działań wojennych. Göring nie miał zbyt wiele czasu, aby nacieszyć się pojazdem – niewiele ponad rok od jego otrzymania oddał się w ręce aliantów.

 

Garbus znajduje się obecnie w Stanach Zjednoczonych, ale sprzedający zapewnia transport do dowolnego miejsca na świecie. Cena wywoławcza wynosi 525 tysięcy dolarów.

 

foto: ebay.com – link do aukcji

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska