Čezeta wraca po latach z elektrycznym skuterem

2017-03-20
Čezeta wraca po latach z elektrycznym skuterem

Już niebawem do pierwszych nabywców trafi Čezeta typ 506. Długo trzeba było czekać na ten model…

Kiedy myślimy o stylowym, miejskim skuterze, do głowy momentalnie przychodzi nam Vespa. Nie ma się co dziwić – włoska marka to prawdziwa klasyka w swojej dziedzinie. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych Włosi mieli jednak poważną konkurencję (przynajmniej jeśli chodzi o kwestie stylistyczne) w postaci czechosłowackiej wówczas Čezety. Skuter produkowany był w zakładach w Strakonicach w latach 1957-1964 i zdecydowanie się wyróżniał za sprawą niecodziennego, futurystycznego wyglądu. W ciągu siedmiu lat produkcji na rynku ukazały się trzy modele – typ 501, 502 i 505.

 

 

Kilka lat temu pojawiły się informacje o reaktywacji marki, oczywiście dostosowując ją do współczesnych realiów. Nowa Čezeta, nazwana typ 506, pod względem designu w ogromnym stopniu przypomina swój pierwowzór z lat pięćdziesiątych – wówczas z powodu kształtu była nazywana torpedą. Wówczas nad przednim kołem mieścił się zbiornik paliwa, natomiast w nowej Čezecie jego miejsce zajęły baterie. Typ 506 jest bowiem skuterem elektrycznym, który może się pochwalić całkiem interesującymi osiągami. W zależności od wariantu (będą dwa) pojazd będzie wyposażony w baterię 4 lub 11 kWh. W mocniejszej wersji typ 506 będzie w stanie rozpędzić się od zera do pięćdziesięciu kilometrów na godzinę w zaledwie 3,2 sekund, co w mieście jest wynikiem bardzo zadowalającym. Jego prędkość maksymalna to 120 kilometrów na godzinę. Baterie będzie można ładować ze standardowego gniazdka elektrycznego, a proces ma trwać około trzech godzin. Zasięg to do 100 kilometrów w słabszej wersji 506/01, natomiast mocniejszym wariantem będzie można jednorazowo przejechać 150 kilometrów.

 

Co ciekawe, za powrotem marki stoją nie Czesi, a angielski biznesmen Neil Eamonn Smith. Skutery powstają jednak w Czechach, a konkretnie w Prostějowie nieopodal Pragi. Na początek ma powstać 600 sztuk, a ich cena (w przypadku słabszego wariantu) wynosi około 30 tysięcy złotych.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska