Dendrobium – supersamochód z Singapuru

2017-03-21
Dendrobium – supersamochód z Singapuru

Dendrobium to nazwa rośliny z gatunku storczykowatych. W przypadku omawianego samochodu mamy zatem do czynienia z najdroższym i najbardziej zaawansowanym technologicznie storczykiem w historii.

„Skoro wszyscy robią supersamochody, to czemu mielibyśmy być gorsi?” – pomyśleli Singapurczycy z firmy Vanda Electrics i przystąpili do działania. Efektem ich pracy jest pierwszy singapurski supersamochód, który został nazwany Dendrobium. Auto po raz pierwszy ujrzało światło dzienne podczas genewskiego autosalonu, jednak warto skupić się na nim bardziej.

 

 

Vanda Electrics do współpracy zaprosiła Williams Advanced Engineering, czyli firmę, która na co dzień zajmuje się Formułą 1. Nadwozie Dendrobium zostało bowiem wykonane z tego samego kompozytu, który jest używany przy konstrukcji bolidów najbardziej elitarnych wyścigów na świecie. Wzmocnienia mają za zadanie utrzymanie odpowiedniej sztywności pojazdu.

 

Dendrobium prezentuje się niezwykle futurystycznie, sportowo i agresywnie. Jego osiągi doskonale współgrają z wyglądem – dzięki elektrycznemu napędowi samochód ma się rozpędzać do 320 kilometrów na godzinę, a „setkę” osiągać po upłynięciu zaledwie 2,7 sekund! Nie wiadomo kiedy pojazd trafi do seryjnej produkcji, ale pojawiły się głosy, że może się to stać w okolicach roku 2020. Potencjalni klienci mają więc sporo czasu, aby zebrać fundusze na jego zakup – nie wiadomo co prawda, ile będzie kosztować Dendrobium, ale supersamochody z zasady nie są zbyt tanie.


Konkurencja w tym segmencie zawsze była zażarta, ale teraz robi się szczególnie ciekawie, jeśli weźmiemy pod uwagę ofensywę z Dalekiego Wschodu i chiński pojazd NIO EP9.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska