Fiat 500 z silnikiem o mocy… 400 KM!

2017-03-24
Fiat 500 z silnikiem o mocy… 400 KM!

Fiat 500 to jeden z najbardziej ikonicznych samochodów w historii motoryzacji. Oprócz miłego dla oka wyglądu włoski miejski maluch potrafi dostarczyć sporo frajdy z jazdy. Wrażenia te się potęgują, gdy zdecydujemy się na usportowioną wersję Abarth. To, czego jednak doświadczymy za kierownicą wersji oznaczonej Assetto Corse jest prawdziwym szaleństwem.

Fiat 500 w podstawowej wersji z silnikiem benzynowym o pojemności 1,2 litra dysponuje mocą 69 koni mechanicznych. W usportowionej wersji z czarnym skorpionem logo samochód jest zdecydowanie bardziej żwawy – 1,4-litrowy, doładowany T-Jet ma moc 135 koni mechanicznych, dzięki którym niewielki Fiat jest w stanie rozpędzić się od zera do stu kilometrów na godzinę w zaledwie 7 sekund, co w tak małym samochodzie musi robić wrażenie.

 

 

Trudno nam zatem wyobrazić sobie, jakie uczucia wywołuje u kierowcy ta wersja pięćsetki, która została stworzona przez niemieckiego tunera Pogea. Firma znacząco zmodyfikowała silnik – dostał on między innymi nowe tłoki, turbosprężarkę i korbowody. Te zmiany pociągnęły za sobą kolejne – niezbędna okazała się wymiana sprzęgła, chłodnicy oleju oraz hamulców. Wygląda jednak na to, że zdecydowanie było warto – Abarth 500 Assetto Corse po modyfikacjach firmy Pogea może się bowiem pochwalić mocą wynoszącą… ponad 400 koni mechanicznych!

 

Taka moc przekłada się oczywiście na osiągi – Fiacik jest w stanie rozpędzić się od zera do setki w zaledwie 4,7 sekund, a jego prędkość maksymalna wynosi ponad 280 kilometrów na godzinę. Całkiem nieźle, zważywszy że moc silnika trafia tylko na przednią oś. Za taką przyjemność trzeba jednak sporo zapłacić – aby stać się właścicielem jednego z 49 wyprodukowanych egzemplarzy, należy wyłożyć na stół 250 tysięcy złotych.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska