Niesamowita kolekcja samochodów znaleziona w szwajcarskim zamku

2017-04-04
Niesamowita kolekcja samochodów znaleziona w szwajcarskim zamku

Wartość 12 samochodów, które znaleziono w Szwajcarii jest szacowana na około 9 milionów złotych.

Chyba każdy miłośnik motoryzacji słyszał o tak zwanych barnfindach (niestety, w języku polskim brakuje zgrabnego odpowiednika tego wyrażenia). Jeśli to słowo nic wam nie mówi, spieszymy z wyjaśnieniem – krótko mówiąc, jest to sytuacja, gdy ktoś w dawno nie otwieranej szopie/stodole znajduje (najczęściej pod grubą warstwą kurzu) zapomniane, nie odpalane od lat samochody. Najczęściej ich właściciel od lat nie żyje, nie można również znaleźć lub ustalić jego spadkobierców. W takiej sytuacji znaleziska trafiają (oczywiście po odpowiednim odświeżeniu) na aukcje, gdzie mogą osiągać wysokie ceny.

 

Sytuacja, o której piszemy w tym tekście to nie jest zwyczajny barnfind. To raczej motoryzacyjny odpowiednik Świętego Graala i to nie w jednym, a w aż dwunastu egzemplarzach. Samochodów nie znaleziono w stodole ani szopie, a w jednym ze szwajcarskich zamków. I każdy z nich powoduje szybsze bicie serca u miłośnika motoryzacji.

 

 

Najcenniejszym z całej dwunastki jest Mercedes-Benz 300 SL z 1958 roku, czyli popularny Gullwing. Ten model należy do najbardziej pożądanych modeli wyprodukowanych przez firmę ze Stuttgartu, a jego wartość jest wyceniana na kilkaset tysięcy euro. Na podobną kwotę jest wyceniany Rolls-Royce Silver Ghost Double Phaeton, który opuścił fabrykę w 1921 roku. Oprócz nich w kolekcji znalazły się Maserati Ghibli SS, Aston Martin V8 Volante, Rolls-Royce Phantom II, Lamborghini Espada (powstało zaledwie 1227 egzemplarzy!), Maserati Indy America, Jaguar E-Type Series 3 V12, Maserati Quattroporte (z 1968 roku, nie współczesny model), Jaguar E-Type, Mercedes-Benz 500 SLC oraz Ford Mustang w wersji cabrio.

 

Wszystkie auta trafiły już do domu aukcyjnego Bonhams i zostaną zlicytowane podczas Spac Classic w Belgii pod koniec maja 2017. Które z nich najchętniej widzielibyście w swoim garażu?

 

foto: carscoops.com

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska