Kilka porad dla początkującego motocyklisty

Kilka porad dla początkującego motocyklisty

Czujesz, że pora przesiąść się z roweru na poważniejszy, spalinowy jednoślad? Świetnie, motocykl chyba nigdy nie przestanie być dobrym pomysłem na prezent dla siebie samego. Problem w tym, że elegancką przesiadkę z roweru nie każdy musi mieć we krwi. Zobaczcie na co warto zwrócić uwagę rozpoczynając swoją przygodę z motocyklami.

Lista przykazań jest niedługa i opiera się przede wszystkim na zdrowym rozsądku. Nie zaszkodzi jednak wypunktować to, co dla początkujących najważniejsze:

 

Lżejsze jest lepsze

Jeśli dopiero zaczynasz z motocyklami – kup lepiej lżejszą maszynę. Owszem, wielki dwukołowy potwór może robić wrażenie, ale prowadzi się go odpowiednio trudniej. Nawet jeśli Harley jest bardziej w twoim guście, na początek lepiej spraw sobie coś bardziej filigranowego.

 

Startuj powoli

Są tacy, którzy mówią, że są tylko dwa typy motocyklistów – ci, którzy mieli wypadek oraz ci, którzy dopiero będą go mieli. Mało rozgarnięte z nich mądrale. Ale mają rację o tyle, że ci, którzy dopiero zaczynają z motocyklami nie powinni od razu wciskać gazu do dechy. Dużo bezpieczniej będzie dopiero z czasem stopniowo zwiększać osiągane prędkości.

 

Bądź normalny

Choppery są fajne, ale na początek motocykl ze standardowym siedzeniem będzie lepszym rozwiązaniem. Motocykle o zwyczajnej budowie są łatwiejsze zarówno jeśli chodzi o komfort jazdy, łatwość panowania nad pojazdem, jak i – w konsekwencji – bezpieczeństwo.

 

Pamiętaj, że motocykl to nie samochód

Większość ludzi, którzy decydują się na motocykl jeździ już samochodem. To jednak zupełnie różne doświadczenia. Ostre hamowanie zwykle kończy się dobrze w aucie. Na motocyklu to dziesiątki razy bardziej ryzykowne.

 

Nie szpanuj

Fajnie, że masz motocykl, ale bez przesady. Nie przesadzaj pod żadnym względem – ani jeśli chodzi o popisy na drodze, ani o twój nowy, motocyklowy styl życia. Uwierz, że wielu ludzi miało motocykl przed tobą. Z motocyklem może nawet jesteś trochę fajniejszy niż bez niego, ale pewnie nie aż tak fajny, jak w tym momencie ci się wydaje.

 

fot. Yoshikazu TAKADA/Flickr (CC BY 2.0)

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska