Porsche wyprodukowało milionowy egzemplarz kultowego modelu

Porsche wyprodukowało milionowy egzemplarz kultowego modelu

11 maja 2017 roku z fabryki Porsche w Zuffenhausen wyjechał wyjątkowy egzemplarz modelu 911 – był to bowiem samochód numer milion.

911 jest z pewnością najbardziej znanym i najbardziej kultowym modelem w historii marki Porsche. Jego produkcja rozpoczęła się w Niemczech w 1964 roku – potrzeba było zatem 53 lat, aby powstało milion egzemplarzy. Oczywiście nie wszystkie powstały w tym samym kształcie – w międzyczasie samochód przechodził liczne zmiany (zarówno mechaniczne, jak i stylistyczne), ale firma z Zuffenhausen nigdy nie postanowiła zmieniać jego nazwy.

 

Egzemplarz numer milion, który opuścił fabrykę 11 maja 2017 roku, to samochód wyjątkowy. Aby podkreślić jego wyjątkowy charakter, postanowiono go wyróżnić spośród innych „dziewięćset jedenastek”. Auto zostało pomalowane lakierem o nazwie Irish Green i zostało wyposażone w szereg ozdobników, które przypominają o tym, że opuściło fabrykę jako milionowe. Samochód nie trafi w prywatne ręce – najpierw wyruszy w trasę dookoła świata, a następnie zajmie honorowe miejsce w muzeum Porsche.

 

 

Co ciekawe, większość egzemplarzy 911 wyprodukowanych od 1964 roku nadal jeździ – jak twierdzi jeden z portali motoryzacyjnych, ponad 700 tysięcy wciąż jest używanych przez ich właścicieli. I chociaż marka Porsche jest kojarzona głównie z modelem 911, to obecnie jego produkcja stanowi zaledwie ułamek całości – główną siłą napędową firmy są SUV-y. Przykładowo, potrzeba było zaledwie 10 lat, aby z fabryki wyjechało pół miliona egzemplarzy modelu Cayenne – miało to miejsce w 2013 roku. Nie trzeba będzie zapewne zbyt długo czekać, aby podobna sytuacja nastąpiła w przypadku modelu Macan.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska