Volkswagen up! GTI oficjalnie zapowiedziany

Volkswagen up! GTI oficjalnie zapowiedziany

Najmniejszy model Volkswagena będzie dostępny w wersji GTI – a to znaczy, że miejskie auto z Wolfsburga wreszcie pokaże pazur!

Chociaż oznaczenie GTI w swoich samochodach stosuje także Peugeot, to i tak ogromnej większości miłośników motoryzacji kojarzy się ono z jednym, konkretnym samochodem – Volkswagenem Golfem. Z czasem VW owo oznaczenie zaczął stosować również w Polo, a teraz trafiło na najmniejszy samochód w gamie, czyli up!-a.

 

 

Podczas gdy standardowe wersje up!-a są wyposażone w silniki o mocy od 60 do 90 koni mechanicznych (opis wrażeń z jazdy miejskim Volkswagenem znajdziecie TUTAJ), up! GTI będzie się mógł pochwalić aż 115, generowanymi przez doładowaną, trzycylindrową jednostkę z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Te parametry powodują, że automatycznie nasuwają się skojarzenia z pierwszą generacją Golfa GTI – w jego przypadku moc wynosiła 110 koni mechanicznych. Volkswagen zresztą doskonale zdaje sobie z tego sprawę i zamieszcza film, porównujący oba modele:

 

 

Maksymalny moment obrotowy w up!-ie GTI wynosi 200 Nm i jest on dostępny w zakresie między 2,000 a 3,500 obrotów na minutę. Moc trafia na koła za pośrednictwem sześciostopniowej, manualnej skrzyni biegów. Auto waży poniżej tony i rozpędza się od zera do setki w 8,8 sekund, a prędkość maksymalna wynosi 200 kilometrów na godzinę. Dla porównania – pierwszy Golf GTI setkę osiągał w 9 sekund, a rozpędzał się maksymalnie do 180 km/h.

 

Samochód ma trafić do sprzedaży na początku 2018 roku. Nie wiemy jeszcze, ile będzie kosztował, ale ceny najprawdopodobniej będą zaczynać się od ponad 70 tysięcy złotych.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska