Parszywa dwunastka: najlepsze koncepty Jeepa w historii

2017-06-02
Parszywa dwunastka: najlepsze koncepty Jeepa w historii

Jedna z najbardziej legendarnych marek samochodowych cyklicznie pokazuje auta koncepcyjne, które ścinają z nóg. Zbudowane na bazie Wranglera (choć nie tylko) zawsze wyglądają zadziornie, a czasami kosmicznie. Zobaczcie najlepsze koncepty, które nazwaliśmy "parszywą dwunastką".

Aż żal, że nie jeżdżą po drogach...

 

Do takiego wniosku dojdziecie, po obejrzeniu zdjęć. Ale bez obaw, większość elementów zawartych w konceptach, wchodzi potem do modeli seryjnych. One pokazują tylko, jak chce się rozwijać marka. W przypadku Jeepa to po prostu uczta dla oka.

 

 

1. 1990 Freedom

Akurat to auto zbudowano na bazie Cherokee, tego kultowego kanciaka. Kabriolet z pałąkiem umieszczonym na stałe zachwycił publikę na targach w Detroit w 1990 roku. Nigdy nie zdecydowano się kontynuować projektu.

 

 

2. 1998 Jeepster

Auto jakby na powierzchnię Księżyca, a nie Ziemi. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że to rok 1998. O elektrycznym napędzie nikt wtedy nie myślał. 4,7-litrowe V8 było jedynym dobrym wyborem.

 

 

3. 2001 Willys2

Wrangler powstał na bazie Willysa, auta, które "wygrało II Wojnę Światową". Wśród niezliczonych wariacji na temat tego samochodu ta podoba nam się bardzo.

 

 

4. 2001 Willys

Jak w poprzednim przypadku, także w tym za inspirację posłużył historyczny wojskowy pojazd. Tym razem nadano mu wyjątkowo nowoczesną formę.

 

 

5. 2005 Gladiator

Nikt nie rozumie, dlaczego Jeep do dziś nie zdecydował się na zrobienie pick-upa i konkurowanie o gigantyczny rynek. W Stanach te pojazdy są bardzo popularne, a ten koncept podobał się Amerykanom.

 

 

6. 2017 Sixty-Six

"Ukradli" ciało z CJ-a 5 z 1966 roku i wsadzili do niego wszystko z najnowszego Wranglera. Oto efekt.

 

 

7. 2005 Hurricane

Nazwa może nie była najszczęśliwsza, bo w tym roku Amerykę zniszczyła Katrina, ale kto mógł to przewidzieć (targi w Detroit odbywają się na początku roku). Za to auto zapowiadało lifestylową wersję Wranglera.

 

 

8. 2012 Mighty FC

Dziwny, ale fantastyczny. Skrzyżowanie Unimoga z UAZ-em w wersji amerykańskiej. 

 

 

9. 2016 Trailcat

Jak najmniej obudowy równa się jak najwięcej radochy. Wersja dla surferów i mieszkańców Kalifornii. Acha, silnik ma 707 koni i został przeszczepiony z Dodge'a Challengera Hellcata.

 

 

10. 2016 Shortcut

Skrócony o ponad 30 cm ma być ideałem do off-roadu. I jest!

 

 

11. 2017 Quicksand

Nie, to nie jest instrument muzyczny. To samochód mający pokazywać, że Jeep lubi nawiązywać do amerykańskiej tradycji wyjątkowych przeróbek.

 

 

12. 2015 Staff Car

Od wojska się zaczęło, na wojsku trzeba skończyć. Auto na wojnę, zbudowane na bazie Wranglera Unlimiteda.

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska