Liga Mistrzów, czy Nissan GT-R: co bardziej ekscytuje?

2017-06-05
Liga Mistrzów, czy Nissan GT-R: co bardziej ekscytuje?

Na koniec sezonu Ligi Mistrzów UEFA firma Nissan — oficjalny sponsor turnieju — poddała piłkę nożną ostatecznemu testowi. Jego celem była ocena, czy emocje wywoływane przez mecz są silniejsze od emocji odczuwanych przez pasażera kultowego supersamochodu GT-R.

We współpracy ze specjalistami w dziedzinie nauki o sporcie z Uniwersytetu w Loughborough Nissan wyposażył uczestników testu w urządzenia umożliwiające monitorowanie i zapisywanie danych stanowiących podstawę „indeksu emocji”. Mierzono puls, tempo oddechu oraz aktywność elektryczną skóry, czyli parametry umożliwiające zbadanie wpływu emocji na fizjologię, a tym samym ustalenie, która z badanych sytuacji jest bardziej emocjonująca.

 

Eksperymenty przeprowadzono w czasie meczów Ligi Mistrzów UEFA i porównano je z reakcjami pasażerów Nissanów GT-R, prowadzonych przez profesjonalnych kierowców po słynnym belgijskim torze Spa-Francorchamps.

 

 

A oto wyniki:

 

 

Dr Dale Esliger z Uniwersytetu w Loughborough skomentował porównanie wyników uzyskanych w obu eksperymentach: „Wcześniej tylko subiektywnie mogliśmy oceniać poziom emocji wywoływanych oglądaniem meczu piłkarskiego oraz jazdą w fotelu pasażera ekscytującego supersamochodu. Badania przeprowadzone w ramach prac nad „indeksem emocji” pozwoliły nam wykorzystać dane z innowacyjnych czujników do sprawdzenia fizycznych reakcji organizmu na każdą z tych emocjonujących sytuacji oraz wyodrębnić elementy, które mogą wywoływać najsilniejsze emocje”.

 

W trakcie obu eksperymentów średni puls kibiców i pasażerów Nissanów GT-R był porównywalny. Zgodnie z oczekiwaniami szczytowe wartości przypadały na najbardziej emocjonujące momenty, takie jak zdobycie bramki, czy pokonywanie ostrego zakrętu.

 

 

Główne różnice dotyczyły fizjologicznych reakcji pasażerów samochodu i kibiców pod względem tempa oddechu. U osób oglądających mecze piłkarskie odnotowywano wzrost tempa oddychania, po którym następowało jego spowolnienie — kibice wstrzymywali oddech w oczekiwaniu na rozwiązanie kluczowych sytuacji na boisku, a wykres wahań emocji w czasie 90-minutowego spotkania przypominał tor kolejki górskiej. Z kolei w przypadku pasażerów GT-R-ów tempo oddychania konsekwentnie rosło, co sugeruje bardziej stabilny poziom emocji.

 

Swoją drogą chętnie porównalibyśmy emocje towarzyszące Lidze Mistrzów, przejażdżce GT-R-em i np. nocy z Abigail Ratchford... ;-)

 

Źródło: Nissan

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska