Specjalny Jeep Wrangler na 75. urodziny

Specjalny Jeep Wrangler na 75. urodziny

Firma Jeep postanowiła w ciekawy sposób uczcić 75. urodziny Willysa MB - samochodu, który był początkiem tej marki.

Jak wszyscy doskonale wiemy, historia Jeepa rozpoczęła się w 1940 roku, kiedy to amerykańska armia ogłosiła zapotrzebowanie na “lekki pojazd zwiadowczy”. Spośród tych, które zgłosiły chęć stworzenia takiego pojazdu wybrana została Willys-Overland. Jej produkty potocznie były nazywane “jeepami”, co firma postanowiła wykorzystać i sama zastrzegła tę nazwę.

 

Model Wrangler to bezpośredni spadkobierca Willysa. Na 75. urodziny pierwszego produkowanego przez siebie samochodu firma Jeep postanowiła stworzyć specjalną wersję Wranglera. Koncept wyglądem nawiązuje do swojego pierwowzoru - został pomalowany na “militarny” odcień zieleni. Co ciekawe, został złożony na tej samej linii produkcyjnej, na której na co dzień są montowane standardowe wersje Wranglerów - w fabryce w Toledo w stanie Ohio. Obserwowanie tego, jak powstaje samochód jest fascynujące - auto sunie po linii produkcyjnej, a każdy wyspecjalizowany robotnik dorzuca swoją cegiełkę do końcowego efektu. Firma postanowiła uwiecznić całe przedsięwzięcie na przyspieszonym filmie:

 Koncepcyjny, urodzinowy Wrangler bazuje na platformie Sport. Wyjątkowy egzemplarz został wyposażony w silnik V6 o pojemności 3,6 litra, który współpracuje z sześciobiegową, manualną skrzynią biegów. Samochód nie tylko nie posiada dachu oraz drzwi, ale został także pozbawiony słupków B i C, co jeszcze bardziej upodabnia go do Willysa MB. Jubileuszowy Wrangler porusza się na szesnastocalowych felgach, na które nałożone zostały imponującej wielkości wojskowe opony.

 

A skoro już mowa o wyjątkowych samochodach, które powracają po latach - zachęcamy do przeczytania artykułu o planowanej produkcji duchowego spadkobiercy McLarena F1.

 

fot. Jeep

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska