Teoretyczny egzamin na prawo jazdy co rok?!

2017-06-29
Teoretyczny egzamin na prawo jazdy co rok?!

Niepokojące informacje napływają z obozu ekspertów, który właśnie pracuje nad nowym projektem ustawy regulującej przepisy dotyczące praw jazdy. Jeden z pomysłów jest, delikatnie mówiąc, dość kontrowersyjny – trwają bowiem dyskusje nad tym, czy nie należałoby wprowadzić obowiązku corocznego zdawania egzaminu teoretycznego.

Eksperci pracujący nad zmianami są zgodni co do tego, że obecnie świeżo upieczeni kierowcy są zbyt słabo przygotowani do tego, aby uczestniczyć w ruchu drogowym. Brakuje im zarówno doświadczenia, jak i wiedzy. Pierwszy z tych problemów ma być rozwiązany dzięki rozszerzonemu kursowi na prawo jazdy – po odbyciu standardowego kursu, młody kierowca będzie musiał „wyjeździć” określoną liczbę godzin pod okiem kogoś, kto posiada prawo jazdy od co najmniej pięciu lat oraz jest jego opiekunem prawnym. Czyli w praktyce rodzicem.

 

O wiele ciekawiej robi się jednak w sferze nauczania teoretycznego. Kursy teoretyczne w formie online mają zostać zlikwidowane i zastąpione klasycznymi zajęciami. Niedogodność, ale do zaakceptowania. Prawdziwą bombę w rozmowie z TOK FM zdetonował jednak Dariusz Chyćko, który jest jednym z ekspertów zasiadających w zespole doradczym przy Ministerstwie Infrastruktury. Zapowiedział, że trwają prace nad wprowadzeniem corocznego, obowiązkowego egzaminu teoretycznego dla każdego kierowcy:

 

TOK FM: Egzamin teoretyczny - mamy go zdawać nie raz, jak jest w tej chwili, ale co roku od nowa. Dlaczego?

 

Dariusz Chyćko: Według mnie, to bardzo słuszne rozwiązanie. Egzamin z teorii nie może być zdawany tylko raz i dożywotnio. Przepisy zbyt często się zmieniają, a kierowcy nie mają chęci czy czasu albo zapominają o tym, że trzeba na bieżąco śledzić zmiany tych przepisów. Od tego może zależeć ich życie.

 

Powiedzieć, że pomysł jest kontrowersyjny, to nic nie powiedzieć. Nie padło ani słowo na temat tego, czy za ów egzamin (jeśli taka zmiana w prawie rzeczywiście zostanie wprowadzona) trzeba będzie zapłacić, ale trudno nam sobie wyobrazić, że państwo rzeczywiście kieruje się naszym dobrem. No i należy zadać sobie jeszcze jedno pytanie – które przepisy zmieniają się tak często, że z ich znajomości trzeba przepytywać kierowców co roku?

 

foto: kali 9 / iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska