Najlepszy na świecie: nowy Rolls-Royce Phantom

2017-07-31
Najlepszy na świecie: nowy Rolls-Royce Phantom

W 1925 roku pojawił się pierwszy Rolls-Royce Phantom. Auto, które nigdy miało nie mieć sobie równych. Brytyjska firma właśnie pokazała ósmą generację najbardziej ekskluzywnego auta świata. I wciąż jest to najlepszy samochód.

 

Poprzedni Phantom, też najlepszy, był na rynku długie 13 lat. Ten nowy - ósmy w historii - wygląda jak facelifting. Z zewnątrz naprawdę niewiele się zmieniło. Wciąż jest to auto monumentalne, niebywale dostojne, budzące respekt. jednak projektanci zdecydowali się nieco zaokrąglić kształty i po raz pierwszy pochylić gigantyczny grill. Plus dodać laserowe światła.

 

Sylwetka jest wspaniała, ale więcej zadziało się w środku. Nowy Phantom zbudowany został na nowej aluminiowej płycie, której nie będzie dzielił z innymi modelami marki (Ghost, Wraith, Dawn). W oficjalnym komunikacie czytamy, że "inne, tak zwane marki luksusowe, stosują takie zabiegi". Wyższość, jaką okazuje producent z Goodwood wobec innych, jest niebywała. Ale ma do tego prawo, bo ma się za jedyną markę luksusową świata.

 

Zmian jest więcej. Poprzedni model był ultra cichy, ten jest 10 proc. cichszy. Izolacja od świata zewnętrznego jest pełna. Silnik ma tradycyjne 6,75 litra pojemności, ale został doładowany. To oznacza blisko 100 KM więcej. Napęd trafia na tylne koła za pośrednictwem zupełnie nowej skrzyni ZR o ośmiu przełożeniach.

 

Najwięcej zadziało się jeśli chodzi o nowoczesne wyposażenie. Phantom jest naszpikowany technologią na niespotykanym poziomie, bardziej nawet niż nowa "siódemka" BMW. Kamery, radary, sterowanie GPS, własny hot-spot. Tego brakowało u poprzednika.

 

Ale czy naprawdę o to chodzi w przypadku tego auta? Nie. Phantom jest czymś więcej niż cyferkami i listą opcji. Jest legendą, symbolem statusu, możliwością dowolnego konfigurowania. Jest ręczną robotą, pomnikiem i - wybaczcie egzaltację - najlepszym samochodem na świecie.

 

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska