Najdroższy brytyjski samochód w historii – Aston Martin DBR1

2017-08-22
Najdroższy brytyjski samochód w historii – Aston Martin DBR1

Podczas tegorocznego Monterey Car Week został pobity rekord, jeśli chodzi o kwotę uzyskaną ze sprzedaży samochodu wyprodukowanego w Wielkiej Brytanii.

O dziwo, mianem najdroższego brytyjskiego samochodu nie może się pochwalić ani żaden z modeli Rolls-Royce’a (chociaż te oczywiście potrafią kosztować krocie, jak chociażby jedyny w swoim rodzaju Sweptail), Bentleya ani Jaguara. Ten zaszczytny tytuł dzierży obecnie Aston Martin DBR1, który podczas Monterey Car Week został wystawiony na aukcję, a jej zwycięzca nabył auto za 22,5 miliona dolarów.

 

 

Sam fakt bycia autem wyścigowym z lat pięćdziesiątych – i to w perfekcyjnym stanie technicznym – sprawia, że samochód jest warty spore pieniądze. Ten egzemplarz może się dodatkowo pochwalić interesującą przeszłością. Jest bowiem pierwszym z serii pięciu Astonów, które brały udział w wyścigu Le Mans w 1959 roku. Ten konkretny pojazd co prawda nie zwyciężył, ale ma inny sukces na koncie – pierwsze miejsce w 1000-kilometrowym wyścigu na Nurburgringu w tym samym roku. W 1962 roku samochód otrzymał homologację drogową i mógł rozpocząć drugie życie poza torem.

 

W samochodzie jest zamontowany silnik o mocy 301 koni mechanicznych. Co ciekawe, oryginalna jednostka o pojemności 3 litrów i mocy 268 koni również jest dołączana do auta! Nie bardzo tylko wiemy, co szczęśliwy nabywca mógłby z nią zrobić… Może przerobić na stylowy stolik kawowy?

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska