Ciężarówka Volvo kontra 750-tonowy ładunek

Ciężarówka Volvo kontra 750-tonowy ładunek

Inżynierowie odpowiedzialni za projektowanie ciężarówek w szwedzkiej firmie postanowili w efektowny sposób pochwalić się swoim dziełem.

O pomoc w tym zadaniu zwrócili się do Magnusa Samuelssona - najlepszego szwedzkiego strongmana w historii tego sportu, któremu jako jedynemu Szwedowi w historii udało się sięgnąć po tytuł najsilniejszego człowieka na świecie (w 1998 roku). Siłacz zasiadł za kierownicą ciągnika siodłowego Volvo FH16, wyposażonego w nowoczesną przekładnię I-Shift z biegami pełzającymi. Jego zadaniem było przejechanie dystansu 100 metrów na terenie portu w Gothenburgu. Haczyk polegał na tym, że do ciągnika został podłączony ładunek o masie… aż 750 ton, na który składało się 20 przyczep. Samuelssonowi w kabinie towarzyszył dziennikarz Brian Weatherley, obeznany w temacie ciężarówek.

 

 

 

Podczas tej imponującej próby oczywiście zadbano o odpowiednie środki bezpieczeństwa. Stan techniczny wszystkich 20 (!) przyczep został dokładnie sprawdzony, skontrolowano także, czy w każdej z 204 opon jest odpowiednie ciśnienie. Aby jeszcze lepiej uzmysłowić widzom z jakim ciężarem musi się zmierzyć Volvo FH16, szwedzka firma wyliczyła, że 750 ton to odpowiednik:

 

  • 57 samochodów ciężarowych Volvo FH16
  • 350 Volvo XC90
  • 150 dorosłych słoni
  • 4 samolotów Boeing 747 Jumbo Jet
  • 4,5 turbiny wiatrowej

 

Ciężarowy oddział Volvo umie w efektowny sposób zareklamować swoje produkty. W przeszłości ukazywały się między innymi filmy, w których szwedzka ciężarówka była prowadzona przez czterolatkę (co miało dowodzić jej mocnej konstrukcji oraz zwrotności):

 

 

Ogromnego rozgłosu i wielu humorystycznych przeróbek doczekał się z kolei inny film z Volvo w roli głównej, w którym znany aktor Jean-Claude Van Damme robi szpagat pomiędzy dwoma jadącymi ciężarówkami:

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska