Mercedes-AMG Project One – hybrydowy bolid na drogi

2017-09-12
Mercedes-AMG Project One – hybrydowy bolid na drogi

Silnik o pojemności 1,6 litra, który ma moc 1000 koni mechanicznych i rozpędza samochód do 350 kilometrów na godzinę – Mercedesowi udało się stworzyć pojazd naprawdę niebanalny.

Samochody hybrydowe stają się coraz powszechniejsze na naszych ulicach – kierowcy patrzą na nie o wiele łaskawszym okiem, niż jeszcze przed kilkoma laty. Dostępne na rynku auta w ogromnej większości są jednak przeznaczone do jazdy typowo miejskiej i trudno po nich oczekiwać jakichkolwiek większych emocji. Czego z pewnością nie można powiedzieć o Project One, czyli najnowszym dziele firmy Mercedes-AMG (która w tym roku świętuje swoje 50-lecie).

 

Mercedes od dawna zapowiadał stworzenie supersamochodu (chociaż niektórzy w tym przypadku mówią o hipersamochodzie) hybrydowego, który pełnymi garściami czerpałby z doświadczeń Formuły 1. I w końcu taki pojazd ujrzał światło dzienne – zobaczcie, jak wygląda zaprezentowany na autosalonie we Frankfurcie Project One:

 

 

Auto prezentuje się niezwykle futurystycznie, ale nie wygląd jest w nim najciekawszy, a zastosowana technologia. Sercem samochodu jest bowiem turbodoładowana jednostka V6 rodem z Formuły 1 o pojemności zaledwie 1,6 litra. Nie działa ona jednak samodzielnie – jest wspomagana przez CZTERY silniki elektryczne, a cały układ generuje moc 1000 koni mechanicznych! Co ciekawe, autem będzie można jeździć po drogach publicznych – Mercedes ograniczył maksymalne obroty z 13 500 na minutę do 11 500, a wolne z 4000 do 2000. Dzięki temu Project One otrzyma drogową homologację. Przyspieszenie? Zaledwie 6 sekund. Nie do 100, a do 200 kilometrów na godzinę! Mercedes doskonale zdaje sobie przy tym sprawę, że nie jest to najbardziej wytrzymała jednostka na świecie – jej generalny remont należy przeprowadzić po przejechaniu 50 tysięcy kilometrów. Cóż, trudno nam sobie wyobrazić, żeby ktokolwiek używał Project One do codziennych dojazdów do pracy. Choć rzecz jasna nic nie stoi na przeszkodzie.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska