Fiat 126p - różne oblicza „Malucha”

Fiat 126p - różne oblicza „Malucha”

Nie będzie wielkiej przesady w stwierdzeniu, że chyba nie ma w tym kraju osoby powyżej powiedzmy trzydziestego roku życia, która chociaż raz nie jechałaby „Maluchem”.

Malczan, Kaszlak czy też po prostu Maluch - Fiat 126p miał wiele przydomków. Trudno uwierzyć, że ten samochód był produkowany (z niewielkimi zmianami) przez 27 lat - przez ten czas z fabryk w Bielsku-Białej oraz Tychach wyjechało niemal 3,5 miliona egzemplarzy.

 

W okresie PRL-u samochód był bardzo popularny, a przyczyna była prosta - względnie niska cena oraz… mała dostępność czegokolwiek innego. Chcąc nie chcąc, Fiat 126p został jednym z symboli poprzedniej epoki. Między innymi dlatego po zmianie ustroju i pojawieniu się w ofercie dealerów samochodów z zachodu ludzie masowo pozbywali się poczciwych „Maluchów”, często za bardzo niewielkie kwoty. Sytuacje, w których grupka znajomych zrzucała się na „Kaszlaka” (najczęściej w bardzo złym stanie technicznym), aby pojeździć nim dla zabawy, a następnie oddać na złom nie należały do rzadkości. Był taki moment, w którym małego Fiata można było kupić nawet za… 100 złotych!

 

Jak to często bywa, sytuacja w pewnym momencie się zmieniła i to, co było tandetne i obciachowe, stało się modne i retro. Nostalgiczna tęsknota za młodością zrobiła swoje i ceny „Maluchów” poszły w górę - co prawda nadal można trafić na ogłoszenia z egzemplarzami za kilkaset złotych, ale najczęściej są one w stanie agonalnym. Za model w dobrym stanie trzeba zapłacić, i to niemało. Czasami sprzedających ewidentnie ponosi fantazja i za swoje cacka oczekują kilkunastu tysięcy złotych. Albo i więcej:

 

Nawet nie tyle garażowany, co salonowany!

 

Nie zabrakło oczywiście ludzi, którzy postanowili przerobić Fiata 126p według własnego uznania. Efekty były różne – od tych inspirowanych „Szybkimi i wściekłymi” i pierwszym Need For Speed: Underground ze „złotej ery” polskiego tuningu, po te współczesne, niezwykle wymuskane, w które zainwestowano spore kwoty.

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska