Wariaci z Hennessey podkręcili najszybszego SUV-a świata

2017-09-19
Wariaci z Hennessey podkręcili najszybszego SUV-a świata

Amerykanie i Rosjanie mają jedną cechę wspólną: nigdy nie jest im za dużo. Słynni tunerzy z Texasu, firma Hennessey wzięła na warsztat Jeepa Grand Cherokee Trackwhawka, bo uznali, że 3,5 sekudny do setki do sporo za mało.

Podkręcenie auta przez Teksańczyków polegało głównie na dodaniu 4,5-litrowej turbosprężarki, kutych tłoków, lepszej pompy paliwa, lepszych wtrysków i zaworów. Efekt? 1012 KM mocy i... 2,8 sekundy do setki. Ćwierć mili Trackhawk od Hennesseya robi w 10,5 sekundy.

 

Oryginał jest najszybszym seryjnym SUV-em na świecie. Wszystkie poprzednie wersje największego Jeepa, czyli SRT8, robiły wrażenie, ale ta, która nadeszła, po prostu miażdży.

 

 

Na początek liczby. Trackhawka napędza 6,2-litrowy motor V8 z doładowaniem. Ma 707 koni mechanicznych mocy i dysponuje 875 Nm maksymalnego momentu obrotowego. To przekłada się na osiągi. 2,5-tonowe auto przyspiesza do setki w 3,5 sekundy. Jedną czwartą mili robi w 11,6 sekundy. Z kolei prędkość maksymalna wynosi 289 km/h.

 

Z wartych wspomnienia modyfikacji, jakie zastosowali inżynierowie, trzeba wymienić hamulce Brembo. Z przodu dysponują 6 tłoczkami, a z tyłu 4. Droga hamowania ze 100 km/h do zera to jedynie 34,7 metra.
 
Poza potworną mocą Jeep Grand Cherokee Trackhawk to w pełni funkcjonalne auto, posiadające wszelkie udogodnienia typowe dla SUV-a. Systemy dbające o bezpieczeństwo i łączność (Uconnect) są na najwyższym poziomie, auto może łączyć się ze smartfonami Apple'a i z Androidem. Zarówno z zewnątrz, jak i w środku zastosowano niewiele zabiegów stylizacyjnych, by wyróżnić samochód. To zaledwie kilka plakietek Trackhawk.
 
Przeniesienie napędu odbywa się za pomocą skrzyni automatycznej na cztery koła. To właśnie dzięki napędowi AWD auto jest szybsze od Hellcata. W Stanach Zjednoczonych cennik Trackhawka startuje od 85 tys. dolarów. To ponad 2 razy mniej niż Porsche Cayenne z porównywalnymi osiągami (570-konne Turbo S).

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska