Najszybszy SUV świata: udowodnili to!

2017-10-03
Najszybszy SUV świata: udowodnili to!

Alfa Romeo Stelvio w wersji QV udowodniła, że jest najszybszym SUV-em świata. Pokazała to w "zielonym piekle", czyli na północnej pętli Nurburgringu.

Jeszcze całkiem niedawno pisaliśmy o rekordzie wśród samochodów seryjnych, jaki ustanowiło Porsche 911 GT2 RS. Sportowiec pokonał Nurburgring w oszałamiające 6 minut i 43 sekundy.

 

Tyle tylko, żę o 911 GT2 RS pomarzyć mogą ci, którzy fascynują się supersamochodami. To auto piekielnie szybkie, ale z półki cenowej dla milionerów, plus raczej mało praktyczne.

 

Tymczasem Włosi stworzyli potwora: jednocześnie auto praktyczne (SUV) oraz piekielnie szybkie. Nazywa się Stelvio Quadrifoglio (QV), ma silnik V6 o pojemności 2,9 litra, doładowany, o mocy 510 KM.

 

Tego praktycznego SUV-a Włosi wysłali na Nurburgring i oddali w ręce kierowcy testowego Pirelli - Fabio Francii. A ten, mając do dyspozycji 4-napędówkę z prędkością maksymalną 285 km/h i przyspieszeniem do setki na poziomie 3,9 sekundy, rozkładem masy 50:50, doskonale poradził sobie z zadaniem.

 

Nowym rekordzistą Nurburgringu wśród SUV-ów jest więc Alfa Romeo, z wynikiem 7 minut i 51 sekund. To o 25 sekund lepiej niż poprzedni rekordzista Range Rover Sport SVR. Tuutaj możecie zobaczyć historyczny przejazd:

 

 

Gratulujemy Alfie, ale mamy też pewne zastrzeżenia. Otóż nie wszyscy producenci wysyłają swoje auta na testy na Nurburgring. Np. Bentley nazywa Bentaygę najszybszym SUV-em świata, ze względu na prędkość maksymalną (grubo ponad 300 km/h), nie oglądając się na weryfikację. Z kolei Amerykanie wprost śmieją się Europejczykom w twarz z ich "rekordów". Poczytajcie tylko o Jeepie Grand Cherokee Trackhawku (707 KM) i tym samym samochodzie, ale przerobionym ostatnio przez Hennessey (1012 KM). To są dopiero szybkie SUV-y

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska