SUV i robot w jednym

2017-10-05
SUV i robot w jednym

Wyścig zbrojeń pomiędzy producentami samochodów trwa. Już nie na moc i przyspieszenie, ale takie nafaszerowanie auta technologią, żeby można było nim powiedzieć, że jest wspomagająca kierowcę sztuczną inteligencją.

Swoją wizję podczas 45. Tokyo Motor Show zaprezentuje Mitsubishi. Studyjny model nazywa się e-Evolution Concept i jest zaawansowanym technologicznie, całkowicie elektrycznym crossoverem w segmencie SUV, który pokazuje jak to ma wszystko wyglądać w przyszłości.

 

Jeśli chodzi o napęd, to Mitsubishi e-Evolution Concept łączy silniki elektryczne, 4x4 oraz sztuczną inteligencję. Elementy te połączono w taki sposób, by działały płynnie, w sposób niezauważalny odczytywały zamiary kierowcy, zapewniając mu bezpieczne i przyjemne prowadzenie samochodu w każdych warunkach pogodowych i na wszystkich nawierzchniach.

 

Auto wykorzystuje wydajne silniki elektryczne o wysokim zakresie momentu obrotowego wspomagane przez system akumulatorów o dużej pojemności – układ ten zapewnia bardziej płynną i dynamiczną jazdę, co odróżnia pojazdy z napędem elektrycznym od spalinowych. Trzysilnikowy system 4WD wykorzystuje jeden silnik do napędzania przednich kół, a system Dual Motor AYC łączy dwa elektryczne silniki na tylnej osi za pośrednictwem elektronicznie sterowanego modułu.

 

 

Mózgiem koncepcyjnego auta jest system sztucznej inteligencji (AI), który wspomaga kierowcę. Układ czujników cały czas monitoruje warunki na drodze i natychmiast odczytuje zamiary kierowcy, koordynując je z osiągami pojazdu. System wspomaga osoby o różnych umiejętnościach prowadzenia samochodu. Pozwala na łatwiejsze i bezpieczniejsze kierowanie pojazdem.

 

Specjalna funkcja szkoleniowa pozwala systemowi sztucznej inteligencji przekazać swoją wiedzę kierowcy i wpłynąć na jego zachowanie podczas jazdy. Po zebraniu danych na temat umiejętności kierowcy, system tworzy dla niego program szkoleniowy, który jest przekazywany w postaci komunikatów głosowych oraz wyświetlany na ekranie umieszczonym na desce rozdzielczej. W rezultacie kierowcy o różnych umiejętnościach mają możliwość prowadzenia samochodu, który zachowuje się tak, jak sobie tego życzą – pozwala im rozwijać swoje umiejętności.


Jak to się dzieje? Asystent wykorzystuje najnowsze osiągnięcia sztucznej inteligencji, w tym rozpoznawanie głosu i przetwarzanie danych, po to aby prawidłowo zrozumieć, co mówią pasażerowie i rozmawiać z nimi w języku o naturalnym brzmieniu, nawet pomimo hałasu docierającego z zewnątrz pojazdu.

 

System umożliwia kierowcy sterowanie głosem wszystkimi funkcjami samochodu. Podaje również informacje o stanie technicznym pojazdu, przetwarza je i konsultuje z aktualnymi danymi zbieranymi w czasie jazdy. Osobisty Asystent AI łączy się z wieloma urządzeniami i źródłami danych. Może na przykład łączyć się z dronem w celu sprawdzenia warunków na drodze lub z lotu ptaka pokazać pasażerom krajobraz miejsca, w którym w danej chwili się znajdują oraz dostarczyć wszelkich informacji, o jakie jest proszony.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska