Trzy elektryczne diamenty: nowe Mitsubishi... Evo

2017-10-25
Trzy elektryczne diamenty: nowe Mitsubishi... Evo

No cóż, chcemy czy nie, ale to auto nazywa się Evolution, czyli zawłaszcza miano zarezerwowane przez lata dla wyczynowych i cywilnych rajdówek Mitsubishi. Jednak warto mu się przyjrzeć, bo jest na wskroś nowoczesne.

 

To sportowy SUV z całkowicie elektrycznym napędem. Jest symbolem nowej strategii japońskiej marki. Na czym ma ona polegać? Mitsubishi chce tworzyć auta odważne stylistycznie, inspirujące i na wskroś nowoczesne. W sumie żadnej z tych cech nie można odmówić nowemu e-Evolution.

 

Nazwa Mitsubishi wywołuje skojarzenia ze świetnymi własnościami jezdnymi swoich aut i znakomitym układem kontroli napędu na wszystkie koła. Taki jest nowy koncept. Samochód jest napędzany silnikami elektrycznymi zapewniającymi jak najwięcej momentu obrotowego i świetne osiągi. Są zasilane z systemu akumulatorów o wysokiej pojemności, co zapewnia bardzo szybkie i niezwykle płynne przyspieszanie. Główny akumulator trakcyjny jest umieszczony centralnie, pod podłogą samochodu, co pozwoliło obniżyć środek ciężkości i uzyskać bardzo wysoką stabilność w czasie jazdy.

 

Doskonałe własności jezdne uzyskano dzięki zastosowaniu napędu 4WD z trzema silnikami elektrycznymi. Jeden z nich napędza przednie koła, przy udziale nowego systemu kontroli znoszenia (Dual Motor Active Yaw Control), który powoduje odpowiednie dołączanie pozostałych dwóch silników przekazujących napęd na tylne koła. A to wszystko z wykorzystaniem elektronicznego układu, który koryguje tor jazdy poprzez rodział momentu obrotowego (torque-vectoring).

 

 

 

Nad pracą całości czuwa rozbudowany układ sterujący napędem na wszystkie koła i kontrolujący inne funkcje układu jezdnego S-AWC (Super All-Wheel Control). W efekcie uzyskano znacznie lepszą przyczepność podczas pokonywania zakrętów. A o to chodziło.

 

Mózgiem e-Evolution jest system oparty na sztucznej inteligencji (AI), który znacząco zwiększa możliwości kierującego pojazdem. Mnóstwo różnego rodzaju czujników umożliwia systemowi natychmiastowe weryfikowanie i analizowanie sytuacji na drodze, a także „odczytywanie” intencji kierowcy. System w niezauważalny sposób dostosowuje zachowanie i osiągi pojazdu do zamiarów kierowcy, tym samym wspierając go i zwiększając skuteczność podejmowanych przez niego działań.

 

Czy nowe Evo, jakże inne od tego, które znamy, pomoże Mitsubishi? To okaże się wkrótce.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska