Lamborghini Terzo Millenio – hipersamochód, który sam się naprawia!

2017-11-07
Lamborghini Terzo Millenio – hipersamochód, który sam się naprawia!

Słynna włoska firma z bykiem w logo zaprezentowała swoją wizję supersamochodu przyszłości.

Czy tego chcemy czy nie, świat motoryzacji nieuchronnie dąży do elektryfikacji. Auta elektryczne są co prawda obecnie jeszcze dość rzadkim widokiem na naszych ulicach, ale nie wątpimy, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat sytuacja ta ulegnie zmianie. Podobnie sprawy się mają w segmencie tych najszybszych, najefektowniejszych i najbardziej pożądanych pojazdów – już teraz najmocniejsze superauta posiadają napędy hybrydowe, ale wizje ich producentów nie przewidują obecności jednostek spalinowych w przyszłych modelach.

 

 

Nie inaczej jest w przypadku konceptu Terzo Millenio – projektu auta przyszłości, który jest dziełem współpracy Lamborghini i naukowców z amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology. Tęgie głowy z włoskiej firmy i MIT w kwestii napędu idą o krok dalej niż współcześni innowatorzy i zamiast zwykłych baterii proponują superkondensatory, które mają być bardziej wydajne i wytrzymałe. Ma być ich cztery – każdy napędzający jedno koło Terzo – dzięki czemu projektanci mogli zapomnieć o klasycznych ograniczeniach wynikających z położenia silnika.

 

Kolejny śmiały pomysł dotyczy karoserii, która ma nie tylko chronić pasażerów i podzespoły, ale również pełnić funkcję ogromnego akumulatora. Mało tego! Wizjonerzy planują stworzenie powłoki, która będzie w stanie sama naprawiać mniejsze rysy i wgniecenia – jeśli czujniki wykryją uszkodzenie włókna węglowego, mikrokanaliki podgrzeją się, aby zniwelować zniekształcenia. Nie wiemy niestety, czy samochodowy odpowiednik Wolverine’a rzeczywiście wyjedzie na drogi – póki co istnieje tylko na papierze.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska