Jak kolor samochodu wpływa na spadek jego wartości?

2017-11-08
Jak kolor samochodu wpływa na spadek jego wartości?

Wybierając kolor samochodu warto pomyśleć nie tylko o własnych preferencjach, ale również o przyszłych korzyściach – jak się okazuje, kolor może wpłynąć na spadek wartości samochodu.

O wpływie koloru na osiągi samochodu wie chyba każdy (czerwone są przecież najszybsze!), ale jak się okazuje barwa lakieru ma – i w tym przypadku jesteśmy całkowicie poważni – duży wpływ na to, jak szybko pojazd traci na wartości.

 

Serwis iSeeCars, będący amerykańskim odpowiednikiem naszego OtoMoto, przeanalizował ponad 2,1 milionów ogłoszeń sprzedaży samochodów pod kątem związku ich kolorów i wartości na rynku. Pod lupę wzięto samochody trzyletnie. Okazało się, że przez pierwsze trzy lata od zakupu auto traci na wartości średnio 33,1%, jednak wybierając odpowiedni kolor można je sprzedać nieco drożej. Najmniej na wartości tracą auta w kolorze… żółtym! Prezes iSeeCars tak tłumaczy ten wynik: „Żółte samochody są mniej powszechnym zjawiskiem na drogach, a to przekłada się na ich wartość na rynku wtórnym.” Auta w tym kolorze tracą na wartości średnio 27%. Na kolejnych miejscach spadku wartości poniżej podanej średniej znalazły się kolory: pomarańczowy (30,6%), zielony (30,9%), biały (32,6%) oraz czerwony (32,7%).

 

Jeśli kupujemy nowy samochód z myślą pozbycia się go za kilka lat, powinniśmy wystrzegać się przede wszystkim koloru złotego – auta z lakierem o takiej barwie tracą na wartości o 37,1%. Złym pomysłem w tym kontekście będzie również wybór fioletu (36,7%) oraz beżu (36,6%). Bliżej średniej znajdują się kolory: srebrny (34%), czarny (33,6%), szary (33,5%) oraz brązowy i niebieski (33,5%).

 

Co ciekawe, auta które najmniej tracą na wartości z powodu koloru sprzedają się… wolniej! Z tego samego badania wynika, że chociaż żółte samochody są z reguły droższe, to średnio potrzeba ponad 41 dni, aby znaleźć dla nich nabywcę (średnia dla wszystkich samochodów wynosi 36,5 dnia). Najszybciej pozbędziemy się auta fioletowego – takie znajdują nowych właścicieli po średnio 33,2 dniach.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska