Sensacje od Tesli: nowy Roadster i elektryczna ciężarówka

2017-11-17
Sensacje od Tesli: nowy Roadster i elektryczna ciężarówka

Prezes Tesli Elon Musk w nocy z 16 na 17 listopada 2017 roku znowu zaskoczył świat, pokazując nową elektryczną ciężarówkę i ogłaszając debiut nowego Roadstera: najszybszego na świecie samochodu produkcyjnego Tesli.

„Nie powiem, jaka jest rzeczywista jego prędkość, ale wynosi powyżej 400 km/h” - powiedział Musk tłumowi zgromadzonemu w pracowni projektowej firmy mieszczącej się pod Los Angeles. „Chodzi o to, aby dać wycisk samochodom na benzynę”.

 

Musk pokazał prototyp nowego pojazdu, kabrioleta, który według niego przyspieszy od zera do 10 km/h w 1,9 sekundy, od zera do 100 mil na godzinę w 4,2 sekundy, a także pokona ćwierć mili w 8,9 sekundy. „To są wszystkie rekordy świata” - powiedział Musk.

 

Zestaw akumulatorów pozwoli temu trzysilnikowemu, czteroosobowemu autu przejechać 1000 km na jednym ładowaniu/ „Wystarczająco dużo, aby przejechać z San Francisco do Los Angeles i z powrotem” - powiedział Musk. Dzięki temu pojazd stanie się pierwszym produkcyjnym samochodem elektrycznym, który pokona 1000 kilometrów na jednym ładowaniu.

 

Roadster, nowa edycja pierwszego pojazdu elektrycznego producenta z Palo Alto, będzie dostępny w 2020 roku. Musk pochwalił się pojemnym bagażnikiem, ale ostrzegł, że „nie da się jeździć na tylnym siedzeniu, jeśli jest się bardzo wysokim”.

 

 

Po ogłoszeniu wiadomości o Roadsterze Musk pojawił się ponownie i zapowiedział elektryczną ciężarówkę. Tesla tym samym atakuje rynek tradycyjnych ciężarówek z silnikami wysokoprężnymi, szacowany na około 34 miliardy dolarów rocznie.

 

„Od pierwszego dnia, pokonamy Teslą ciężarówki z silnikami wysokoprężnymi” - stwierdził Musk. „Ona ma lepszy współczynnik oporu powietrza niż supersamochód. Jeśli kierowca zasłabnie, ciężarówka automatycznie zatrzyma się i wezwie pomoc” - dodał.

 

Nisko położony środek ciężkości auta zapewnia dobre prowadzenie i zapobiega przewróceniu. Ciężarówka ma zautomatyzowane funkcje jazdy, w tym utrzymywanie pasa ruchu i automatycznie hamuje. Ma cztery niezależne silniki. Nawet jeśli tylko dwa silniki są aktywne, to nadal ciężarówka jest bardziej ekonomiczna niż ta z silnikiem wysokoprężnym.

 

„Ciężarówka Tesli może przejechać ok. 800 km przy 90 km/h, wioząc maksymalną dopuszczalną masę w USA” - powiedział Musk, dodając, że 80 proc. tras dla ciężarówek jest krótszych niż 400 km.

 

Produkcja rozpocznie się w 2019 roku, a zamówienia można składać już teraz.

 

Jeśli lubicie szybkie auta, polecamy wam galerię BMW M3 CS:

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska