Gry wideo poprawiają zdolności kierowania samochodem

Gry wideo poprawiają zdolności kierowania samochodem

Wciąż słyszycie od swoich dziewczyn „wyłącz tę konsolę i zajmij się wreszcie czymś pożytecznym”? Naukowcy przychodzą z pomocą!

Istnieje obiegowa opinia, według której gry komputerowe są zupełnie bez sensu. Niczego nie uczą, w żaden sposób nie rozwijają i służą jedynie marnowaniu czasu, który mógłby zostać wykorzystany w bardziej produktywny sposób. Niemniej jednak wielu graczom, którzy upodobali sobie różnego rodzaju gry wyścigowe, wydawało się że dzięki grom właśnie stają się lepszymi kierowcami w prawdziwym życiu - nie mogli jednak w żaden sposób temu dowieść. Aż do teraz.

 

W amerykańskim naukowym periodyku Psychological Science, ukazującym się od 1990 roku, został opublikowany artykuł poświęcony grom komputerowym, a konkretnie ich wpływowi na organizm ludzki. Badania dowiodły, że gry akcji mogą podnieść u graczy zdolność koordynacji nadchodzących informacji wizualnych ze zdolnościami motorycznymi. Czyli innymi słowy poprawiają refleks, a to już ma realny wpływ na zachowania w prawdziwym życiu, w tym na prowadzenie samochodu.

 

 

Li Li, główny autor publikacji z New York University Shanghai, tak się wypowiedział na temat przeprowadzonych badań:

 

„Nasze badania pokazują, że granie w łatwo dostępne gry przez 5 godzin w tygodniu może pomóc rozwinąć zdolności wizualno-motoryczne używane podczas prowadzenia samochodu."

 

Używając symulatorów jazdy, prowadzący badania porównali ze sobą dwie grupy - jedna grała po 5 godzin w tygodniu przez 6 miesięcy, druga natomiast była grupą kontrolną. Jak się okazało, przedstawiciele tej pierwszej lepiej trzymali się ustalonej linii na drodze i szybciej reagowali na bodźce wizualne.

 

Wniosek jest prosty - jeśli chcecie być lepszymi kierowcami, grajcie więcej w gry wyścigowe na konsoli. I oczywiście zachęcajcie do tego swoje partnerki!

 

foto: materiały promocyjne gry Forza Motorsport 6.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska