1000-konna Toyota: uliczna wyścigówka

2018-01-16
1000-konna Toyota: uliczna wyścigówka

Toyota Gazoo Racing postanowiła jeszcze raz skorzystać ze swoich doświadczeń w Mistrzostwach Świata Wyścigów Długodystansowych (FIA WEC) i zbudowała elektryzujące sportowe coupe z wyczynowym napędem Toyota Hybrid System – Racing (THS-R). Sportowy model GR Super Sport Concept został zaprezentowany na Tokyo Auto Salon.

Ten spektakularny koncept czerpie inspirację z prototypów LMP1 Toyoty, które firma doskonali od 2012 roku. W 2014 roku Toyota zdobyła dzięki modelowi TS040 Hybrid podwójne mistrzostwo świata. GR Super Sport Concept przypomina samochody startujące w FIA WEC nie tylko z zewnątrz, ale wykorzystuje wiele wypracowanych przy ich budowie rozwiązań technicznych. Można więc powiedzieć, że jest to drogowy samochód wyścigowy.

 

 

Pod maską GR Super Sport mieści się 2,4-litrowy benzynowy silnik V6 z podwójnym turbodoładowaniem, współpracujący z silnikami elektrycznymi. Ich łączna moc to 1000 KM. Samochód jeździ na 18-calowych kołach z potężnymi oponami 330/710 R18, ma dwie rury wydechowe umocowane wysoko ponad tylnym spojlerem, w miejscu gdzie w standardowym samochodzie mieściłaby się tylna szyba. Zamiast lusterek do obserwowania otoczenia służą dwie kamery z tyłu i kolejne dwie na przednich błotnikach.

 

O prawidłową aerodynamikę zadbano, wyposażając auto w potężny splitter z przodu i spory dyfuzor z tyłu oraz tylne skrzydło na całą szerokość auta. Samochód wygląda, jakby był przyklejony do ziemi, a wloty powietrza z przodu są wręcz ogromne.

 

 

Toyota Gazoo Racing to wyczynowa marka Toyoty, odpowiedzialna za aktywność firmy w sportach motorowych na całym świecie. Jednocześnie zespół uczestniczy we wdrażaniu technologii wypracowanych w czasie sportowej aktywności do seryjnych samochodów Toyoty. Niedawno zadebiutował opracowany przez Toyota Gazoo Racing Yaris GRMN, w Japonii znany jako Vitz GRMN. To rasowy hot-hatch inspirowany Yarisem WRC, startującym od 2017 roku w Rajdowych Mistrzostwach Świata.

 

Oficjalnie GR Super Sport to tylko samochód koncepcyjny, ale z wypowiedzi prezydenta Akio Toyody można wyczytać, że firma rozważa produkcję hybrydowego supersamochodu.

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska