Ferrari Battisty Pininfariny wystawione na sprzedaż

2018-01-19
Ferrari Battisty Pininfariny wystawione na sprzedaż

Ten egzemplarz Ferrari GTB jest wyjątkowy z dwóch względów. Po pierwsze, należał niegdyś do Battisty Pininfariny, a po drugie – nie ma drugiego takiego na świecie.

Battista Pininfarina to postać w świecie motoryzacji niezwykle zasłużona. To właśnie on założył w 1930 roku legendarne studio projektowe Carrozeria Pininfarina, które w latach trzydziestych tworzyło projekty karoserii na specjalne zamówienie gwiazd Hollywood oraz najbogatszych ludzi świata. Spod rąk ludzi pracujących w Pininfarinie wyszły projekty nie tylko samochodów sportowych, takich jak chociażby Ferrari Testarossa i F40, ale także aut o wiele bardziej przyziemnych – między innymi Peugeota 406 coupe i Forda Focusa.

 

 

Zmarły w 1966 roku Pininfarina projektował auta nie tylko dla innych, ale także dla siebie – i jedno z nich zostanie wystawione na sprzedaż przez Gooding and Company's Scottsdale Auctions. Mowa o pochodzącym z 1965 roku Ferrari 275 GTB, które Battista zmodyfikował zgodnie ze swoją wizją. Samochód różni się od innych 275 GTB z tego okresu – posiada inne klosze przednich lamp, maskę, grill, a także klamki drzwi. Pininfarina oprócz wymienionych wprowadził jeszcze kilka innych modyfikacji, dzięki którym Ferrari stało się jedyne w swoim rodzaju.

 

Wszystkie Ferrari z lat sześćdziesiątych, które zachowały się w dobrym stanie lub zostały starannie odrestaurowane, osiągają wysokie ceny na aukcjach. Ten egzemplarz ze względu na swoją unikalność oraz przeszłość jest warty szczególnie dużo – cena wywoławcza wynosi 8 milionów dolarów. Aukcja odbędzie się 20 stycznia 2018 roku.

 

foto: Gooding and Company's Scottsdale Auctions

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska