DeLorean w tym roku wznowi produkcję swojego kultowego samochodu

2018-01-26
DeLorean w tym roku wznowi produkcję swojego kultowego samochodu

Nie jesteśmy przekonani, czy w tym przypadku powinniśmy się cieszyć.

To jeden z tych samochodów, który jest doskonale znany nie tylko fanom motoryzacji, chociaż początkowo niewiele wskazywało na to, że uda mu się trwale zapisać w zbiorowej świadomości. DeLorean DMC-12 był jedynym autem, produkowanym przez firmę założoną przez Johna DeLoreana – byłego wiceprezesa General Motors. Mimo niecodziennego wyglądu (DMC-12 został zaprojektowany przez Giorgetto Giugiaro), samochód był zdecydowanie zbyt słaby, by móc konkurować z innymi autami sportowymi (2,9-litrowy silnik V6, będący efektem wspólnej pracy Renault, Peugeota i Volvo, generował jedynie 130 koni mechanicznych), a do tego koszmarnie wręcz awaryjny. Ostatecznie produkcja trwała niecałe dwa lata, a fabrykę opuściło w tym czasie zaledwie około 8500 tysiąca egzemplarzy.

 

DeLorean byłby zapewne dziś postrzegany jako jedna z wielu motoryzacyjnych osobliwości charakterystyczna dla lat osiemdziesiątych, gdyby nie Robert Zemeckis. Reżyser bowiem postanowił wykorzystać samochód jako bazę do wehikułu czasu w trylogii Powrót do przeszłości. Dzięki temu DeLorean stał się jedną z ikon popkultury i obiektem marzeń wielu miłośników filmu na całym świecie.

 

 

Okazuje się jednak, że ci, którzy koniecznie chcą mieć w swoim garażu DeLoreana, nie muszą szukać okazji na rynku wtórnym. Auto ma bowiem znów trafić do produkcji – i to w praktycznie niezmienionej formie! Firma DeLorean trafiła w 1987 roku w ręce Stephena Wynne’a – ten zainwestował w nią około pięciu milionów dolarów i zapowiedział, że jeszcze w tym roku w fabryce w Houston rozpocznie się produkcja nowych DeLoreanów:

 

„Mamy nadzieję, że do końca tego roku uda nam się zaadaptować część fabryki na linię produkcyjną, z której co roku będą zjeżdżać 22 samochody”.

 

O masowej produkcji nie ma mowy, ale to akurat nie jest niczym dziwnym – DeLorean straciłby swój niewątpliwy urok, gdyby stał się czymś innym, niż pojazdem dla grupki zapaleńców.

 

fot. iStock

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska