Nowy Mercerdes Klasy A: więcej młodości

2018-02-05
Nowy Mercerdes Klasy A: więcej młodości

Wygląda na to, że projektanci 4. generacji kompaktowego Mercedesa uwierzyli, że takie auto jest idealne dla młodzieży.

Według Mercedesa kompakt jest „młodzieńczy i dynamiczny jak zawsze, dorosły i komfortowy jak nigdy. Definiuje nowoczesny luksus w klasie kompaktowych aut i rewolucjonizuje design wnętrza”.

 

Co to dokładnie znaczy? Jeśli chodzi o tę nowoczesność i młodzieńczość, to pierwsze skrzypce gra system multimedialny MBUX. Z kolei jeśli mówimy o dojrzałości, to nacisk położono na to, by kompakt dostał funkcje zarezerwowane wcześniej dla aut luksusowych: po raz pierwszy w określonych sytuacjach potrafi poruszać się częściowo autonomicznie, a na życzenie może być wyposażony m.in. w reflektory Multibeam LED.

 


Zupełnie nowy system multimedialny – MBUX (Mercedes-Benz User Experience) pozwala na połączenie pomiędzy samochodem a kierowcą i pasażerami. Umie „uczyć się” preferencji użytkowników, dzięki sztucznej inteligencji. Można obsługiwać go za pomocą ekranu dotykowego, panelu na konsoli środkowej oraz paneli na kierownicy, ale także poprzez inteligentne sterowanie głosowe z rozpoznawaniem naturalnych sformułowań i aktywacją za pomocą hasła.


Za bezpieczeństwo i komfort odpowiada Intelligent Drive. Po raz pierwszy Klasa A w określonych sytuacjach jest zdolna do jazdy częściowo autonomicznej. Zastosowano systemy wspomagające kierowcę z Klasy S. To m.in. aktywna kontrola odległości, automatyczna regulacja prędkości pojazdu także w zakrętach, na skrzyżowaniach i rondach.  Na pokładzie są także m.in. Active Emergency Stop Assist, który w razie konieczności samoczynnie wyhamuje samochód na swoim pasie, oraz intuicyjny w działaniu aktywny asystent zmiany pasa ruchu – Active Lane Change Assist.

 

 

A Klasa została wyposażona w nowe silniki. Nowy 4-cylindrowy silnik benzynowy ma 1,4 litra pojemności i 163 konie mechaniczne. Z kolei silnik o pojemności 2 litrów dostarcza aż 224 KM. 1,5-litrowy diesel produkuje 116 KM.

Auto jest większe od poprzednika. Rozstaw osi wzrósł o 30 mm, rozstaw przednich kół – o 14 mm. Pasażerowie mają więcej miejsca na wysokości ramion (+9 mm z przodu/+22 mm z tyłu), na wysokości łokci (+35/+36 mm) oraz na głowy (+7/+8 mm), a także łatwiejszy dostęp do wnętrza. Pojemność bagażnika wzrosła o 29 litrów (do 370 litrów).

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska