Ponad 100 lat ewolucji kasków

Ponad 100 lat ewolucji kasków

Właściwa ochrona głowy podczas uprawiania sportu to jedna z najważniejszych kwestii - zwłaszcza jeśli chodzi o sporty motorowe.

Postęp technologiczny jest nieuchronny i dotyka praktycznie wszystkich sfer życia. Dotyczy to oczywiście także sprzętów wykorzystywanych przy uprawianiu wszelakich sportów. Na YouTube’owym kanale Donut Media został opublikowany film w ramach serii Evolution, który pokazuje, jaką drogę przebyły kaski używane przez zawodników sportów motorowych od samego ich początku aż do czasów współczesnych.

 

 

Na początku 20. wieku kierowcy startujący w wyścigach musieli się wykazać sporą odwagą - taką na pograniczu szaleństwa. Bo jak inaczej można nazwać ludzi, którzy wsiadali do maszyn rozwijających spore prędkości (które na dodatek często były pozbawione dachu), a ich głowę osłaniał jedynie kaptur?

 

Po drugiej wojnie światowej pojawiły się kaski, które przypominają te współczesne - w 1957 roku do sprzedaży trafił pierwszy masowo produkowany twardy kask chroniący głowę przed uderzeniami. Z czasem kaski zyskiwały kolejne usprawnienia - w 1968 roku do ich produkcji zaczęto używać nomeksu - materiału ognioodpornego, a w 1973 pojawiły się osłony chroniące oczy.

 

Współczesne kaski w bardzo niewielkim stopniu przypominają swój pierwowzór sprzed ponad stu lat - ich producenci zwracają ogromną uwagę na aerodynamikę, a także są wyposażone w różne usprawnienia, do których należą systemy doprowadzające powietrze, komunikację poprzez radio oraz słomki umożliwiające zawodnikom picie podczas jazdy.

 

Nie ulega wątpliwości, że kaski przeszły przez lata ogromną ewolucję - ciekawe, czy zawodnicy startujący w wyścigach wiedzieliby, z czym mają do czynienia gdyby na początku 20. wieku mieliby możliwość zobaczyć te produkowane współcześnie.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska