Kobieta kierowcą Saubera. Idzie w ślady koleżanek

2018-03-08
Kobieta kierowcą Saubera. Idzie w ślady koleżanek

Tatiana Calderón została kierowcą testowym zespołu F1 Alfa Romeo Sauber na sezon 2018. Tym samym dołączyła do innych pań, które jeździły F1 i innych seriach rajdowych i wyścigowych, część z nich z wielkimi sukcesami.

Zespół F1 Alfa Romeo Sauber ogłosił, że Tatiana Calderón została oficjalnym kierowcą testowym na 2018 roku. W 2017 roku Tatiana Calderón rozpoczęła współpracę z zespołem jako kierownik rozwoju. Teraz awansowała do roli kierowcy testowego, na cały sezon. W trakcie kilku weekendów GP, a także w głównej siedzibie zespołu w Hinwil, w Szwajcarii, będzie prowadziła testy na symulatorach i pracowała z inżynierami. 24-letnia Kolumbijka rozpoczęła karierę wyścigową, gdy miała dziewięć lat. Wygrała wiele tytułów mistrzowskich w swoim rodzinnym kraju, potem w Stanach Zjednoczonych. Jeździła w takich seriach jak Euroformula Open, British F3, FIA F3 i GP3.

Panie w F1

Czy Tatiana jest pierwszą kobietą w F1? Nic z tych rzeczy, było ich już kilka. W latach 50. ścigała się Włoszka Maria Teresa de Filippis. W sezonach 1974-76 Lella Lombardi zdobyła jedyne kobiece 0,5 punkta. Potem były Brytyjka Divina Galica, Desire Wilson z RPA. Dla zespołu Brabhama w 1992 roku jeździła Giovanna Amati. W sezonie 2012 aż dwie kobiety pełniły rolę kierowców testowych – Maria de Vilotta (Hiszpanka pracowała dla rosyjskiej Marussi) oraz Sussie Wolff (dla Williamsa).

Kobiet w motorsporcie zawsze było sporo i większość z nich nigdy nie chciała osobnej serii. Tak jak Tatiana Calderón uważały i uważają bowiem, że żadne cechy fizyczne, nie dyskwalifikują ich od rywalizacji z mężczyznami. Wymieńmy choćby Juttę Kleinschmidt. Niemka wygrała Rajd Dakar, najtrudniejszy i najsłynniejszy rajd terenowy świata!

W Stanach Zjednoczonych jedną z najsłynniejszych sportsmenek jest Danica Patrick, piękna i szybka. Ścigała się w American LeMans, na Daytonie i w Indy500. Ma grono oddanych fanów, którzy podróżują w ślad za nią.

View this post on Instagram

I love this sport🚗💨💨💨

A post shared by Klaudia Podkalicka (@klaudiapodkalicka) on

Także w Polsce kobiety ścigają się na równi z mężczyznami. Nasze dziewczyny za kółkiem to Klaudia Podkalicka, Ola Fijał, Gosia Rdest, Magdalena Wilk, Jagna Stankiewicz i wiele, wiele innych.

Fot. Sauber/matpras

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska