Duński supersamochód: nowy Zenvo

2018-03-16
Duński supersamochód: nowy Zenvo

Auta za miliony robią nie tylko Niemcy, Włosi i Amerykanie. Ostatnio uaktywnili się także Szwedzi i Chorwaci. A jedna z ostatnich ciekawych propozycji nosi plakietkę „Made in Denmark”.

Zenvo Automotive to niewielka manufaktura specjalizująca się w emocjonujących autach na tor. Robi jednak także auta homologowane na drogi. Ostatnio wypuściła na rynek model TSR-S. To 1177-konne monstrum, lekkie i bardzo drogie. Auto wyceniono na 1,4 miliona dolarów. Według nas jest jest najgorętszym duńskim towarem, porównywalnych chyba tylko do klocków Lego.

Na co dzień i od święta

TSR-S jest czymś w rodzaju połączenia auta drogowego z torowego. Chociaż może nawet bardziej torowego. Wykorzystuje tę samą turbodoładowaną jednostkę napędową V8, co TSO i siedmiostopniową skrzynię biegów z oprogramowaniem dostosowanym na ulicę.

Moc silnika jest regulowana. Standardowo to 700 KM. Ale ustawienia IQ pozwalają komputerowi pokładowemu wybrać moc w dowolnym zakresie od 700 do 1177 koni mechanicznych, w zależności od warunków na drodze i potrzeb.

Ułamki sekund

Tymczasem skrzynia biegów ma ustawienia Street i Race. W ułamku może być gotowa do wyścigu. Zmiany przełożeń można zmienić tak, by odbywały się błyskawicznie (40-milisekund). W trybie ulicznym spowalnia się je w celu uzyskania płynniejszych zmian. W trybie wyścigowym duńska firma określa je jako „brutalne”.

Najbardziej widoczną cechą modelu TSR-S jest jego innowacyjne, ruchome tylne skrzydło, które przechyla się tak, jak lotki samolotu. „To nie jest sztuczka. To naprawdę działa” - przekonuje założyciel i dyrektor techniczny Zenvo, Troels Vollertsen. Tylne skrzydło przechyla się tak, że może działać zarówno jako hamulec, jak i docisk, czy dodatkowa stabilizacja w zakrętach.

Auto jest drogie i wyjątkowe, Zenvo deklaruje, że jest w stanie zbudować pięć takich pojazdów rocznie. Firma opracowuje kolejne ekstremalne modele, w odpowiedzi na rosnący popyt.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska