Oto pierwsze auto wydrukowane w 3D

2018-03-27
Oto pierwsze auto wydrukowane w 3D

Hackrod La Bandita wyznacza nowe standardy w motoryzacji. Nie ma odwrotu od technologii, której jest prekursorem.

Wirtualna rzeczywistość? Sztuczna inteligencja? Drukowanie wszystkiego na drukarkach 3D? Jak dotąd wszystkie te zjawiska były w motoryzacji obecne, ale nie takim poziomie, jak w przypadku nowego auta Kalifornijczyków z Hackrod.

Południowa Kalifornia jest postrzegana jako kolebka hot-rodów od czasów tuż po II wojnie światowej. Teraz jedna z tamtejszych firm proponuje połączenie tradycji z technologią z XXI wieku. Stworzeniu pierwszy wydrukowany sportowy samochód elektryczny, któremu nadała nazwę La Bandita.

La Bandita to dwumiejscowy roadster zbudowany na metalowej ramie, a nie z kosztownym podwoziem typu monocoque z włókna węglowego. Jeśli chodzi o koncepcję, auto podąża drogą wyznaczoną przez kultowego Ariela Atoma.

Atom jest jednak wykonany z pałąków ze stali, tymczasem La Bandita jest zrobiony z lekkiego aluminium. W procesie drukowania stworzono ramę, która bardziej przypomina szkielet zwierzęcia niż Atoma.

Konstrukcja ramy La Bandity jest wynikiem pracy inżynierów, którzy wspomagali się najnowocześniejszymi programami komputerowymi. Obliczenia dotyczące aerodynamiki, wytrzymałości, trwałości odbywały się wirtualnie. Nie prowadzono żadnych testów, wszystko jest wynikiem symulacji. Dlatego rama jest solidna wokół fotela kierowcy i pasażera, a w innych miejscach tworzy lekką pajęczynę. „Po prostu spójrzcie na to! To czysta matematyka… Żadna stylizacja ... Odkrywamy zupełnie nowe terytorium” - zachwycał się jeden z szefów Hackroda Feliks Holst w swoim poście na LinkedIn.

Na filmie promocyjnym widzimy, że silniki elektryczne zamontowane zostały za kokpitem. Napędzają one tylne koła. Auto korzysta z zestawu baterii używanych przez Teslę, które zostały zamontowane w środkowej części pojazdu.

Hackrod La Bandita wciąż powstaje, choć egzemplarz testowy jest gotowy w całości. Kalifornijczycy nie zdradzają żadnych danych, ale można się spodziewać, że będą one podobne do tych, które ma nowa Tesla Roadster. A te są imponujące.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska