Polo WRC kontra dakarowy Kamaz na słynnym odcinku Rajdu Finlandii

Polo WRC kontra dakarowy Kamaz na słynnym odcinku Rajdu Finlandii

Ouninpohja to zdecydowanie jeden z najbardziej znanych rajdowych odcinków specjalnych na świecie - tym razem został areną dość niecodziennego pojedynku.

Odcinek Ouninpohja znany jest przede wszystkim ze swojego ukształtowania, dzięki któremu rajdowcy mogą oddawać długie skoki swoimi samochodami. Firma Red Bull postanowiła zorganizować na tej trasie oryginalny pojedynek pomiędzy skrajnie różnymi pojazdami.

 

Pierwszy z nich to Volkswagen Polo WRC z silnikiem o skromnej pojemności 1.6 litra, ale wyposażonym w turbosprężarkę, dzięki której rozwija moc 318 koni mechanicznych. Samochód ten trzykrotnie wygrywał Rajd Finlandii - w 2013 roku rywalizację za jego kierownicą wygrał Francuz Sebastian Ogier, natomiast rok i dwa lata później Fin Jari-Matti Latvala. I to właśnie on także tym razem poprowadził rajdowego Volkswagena Polo.

 

Jego rywal to przedstawiciel wagi najcięższej - ciężarowy Kamaz 4326, dysponujący mocą zbliżoną do 1000 koni mechanicznych. Samochód ten zwyciężył w 2015 w Rajdzie Dakar w kategorii ciężarówek, prowadzony przez Rosjanina Ajrata Mardiejewa, który oczywiście także tym razem zasiadł za kierownicą.

 

Widok samochodów rajdowych skaczących na kilkanaście metrów w Rajdzie Finlandii zapewne jest Wam znany, ale potężny Kamaz na tej trasie to zupełnie co innego - zobaczcie, jak wyglądał ten pasjonujący pojedynek:

 

 

Tak na temat wyścigu wypowiedział się Latvala, kierowca Polo WRC:

 

„Kiedy przyspieszasz samochodem, dzieje się to tak szybko, że ciężarówka potrzebuje trochę czasu, żeby skrócić dystans. Śmieszne natomiast jest to, że gdy podczas hamowania ciężarówka się zbliża, naprawdę masz ochotę uciekać. Nie chcesz, żeby cię dotknęła”.

 

Ajrat Mardiejew i jego odczucia wyglądają natomiast następująco:

 

„To naprawdę wielka i masywna maszyna. Kiedy siedzisz za jej kierownicą takiego potężnego samochodu odczuwasz coś nieporównywalnego z niczym innym. Czujesz moc ciężarówki od razu po odpaleniu silnika, gdy wszystkie wibracje przechodzą przez twoje ręce i ciało”.

 

A jak Wam się podoba latający Kamaz na Ouninpohji?

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska