Samochód, czy bolid? Auto szyte na miarę

2018-04-10
Samochód, czy bolid? Auto szyte na miarę

Samochody szyte na miarę nie wyglądają jak zwykłe auta. I tak właśnie ma być, bo ich nabywcom chodzi o to, żeby się wyróżnić.

Słyszeliście kiedyś o Atelier Tramontana? To grupa zapaleńców – designerów, mechaników i inżynierów – której pasją jest tworzenie samochodów niecodziennych pod względem wyglądu, ale przede wszystkim oszałamiająco jeżdżących. Te auta mają być jak bolidy F1, większość jest.

Model XTR Tramontany jest dziwactwem, ale taki właśnie miał być. Powstało zaledwie kilka egzemplarzy, a jeden z nich trafił właśnie na aukcję, co wzbudziło sensację wśród pasjonatów czterech kółek. XTR został odsłonięty na zeszłorocznym SEMA Show i zawiera szereg niestandardowych rozwiązań od specjalistów od wnętrz z Vilnera. Kabina jest skąpana w czarnej skórze i alcantarze. W oczy rzuca się sporo jasnych, złotych elementów, w tym pasy bezpieczeństwa, akcenty na desce rozdzielczej, siedzenia i panele drzwi.

Podczas gdy spece z Vilnera zajęli się zaprojektowaniem wnętrza, macierzysta firma wykonała nadwozie, pokryte czarnym lakierem, również ze złotymi elementami. Akurat ten wystawiony na aukcji egzemplarz ma zaledwie 600 km przebiegu.

Moc i masa

Co pod maską? Supersamochód jest wyposażony w silnik V12 Mercedesa, który wytwarza 720 KM i musi pociągnąć zaledwie 1315 kilogramów. Moc silnika jest przekazywana na wszystkie koła za pośrednictwem siedmiobiegowej dwusprzęgłowej przekładni automatycznej. Cena wynosi ok. 500 tys. dolarów.

Atelier Tramontana mieści się pod Barceloną. Firma powstała w 2007 roku. Od tego czasu wypuściła kilka aut, które były sprzedawane w seriach limitowanych do 10-12 sztuk. Ostatnio skupiła się na jeszcze wyższym poziomie szycia samochodów na miarę. Hiszpanie postanowili produkować auta wraz z klientami. Zrezygnowali więc z czegoś takiego, jak „standardowy model”.

Można do nich przyjść i podczas długich rozmów wraz ze specjalistami skonstruować auto „pod siebie”. Jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska