Szybszy od bolidu F1 – Volkswagen I.D. R Pikes Peak

2018-04-23
Szybszy od bolidu F1 – Volkswagen I.D. R Pikes Peak

Nazwa co prawda nie brzmi zbyt dźwięcznie, ale kryje się pod nią pojazd o naprawdę konkretnych możliwościach.

Pikes Peak to z pewnością jedno z bardziej interesujących miejsc w Ameryce. Od ponad stu lat trasa wiodąca na szczyt tego wierzchołka w Górach Skalistych przyciąga fanów motoryzacji z całego świata jako arena Pikes Peak International Hill Climb, znanego również jako „Race To The Clouds”

Na liczącej niespełna 20 kilometrów trasie wiodącej na szczyt, którego wysokość bezwzględna wynosi 4302 metry nad poziomem morza, po raz pierwszy ścigano się już w 1916 roku. Najlepszy wówczas wynik uzyskał Rea Lentz, który dotarł na metę w czasie 20 minut i 55 sekund. Po stu latach najlepszym udało się skrócić ten czas o ponad połowę.

Chrapkę na wykręcenie solidnego wyniku w tegorocznej edycji „wyścigu do chmur” ma Volkswagen, czego dowodzi stworzony specjalnie na tę okazję bolid, nazwany I.D. R Pikes Peak. Pojazd jest napędzany elektrycznym (a jakże) silnikiem, który generuje moc 680 koni mechanicznych i 650 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Dzięki takim parametrom, a także niezwykle aerodynamicznej sylwetce i niskiej masie (wynoszącej niewiele ponad 1000 kilogramów) Volkswagen jest w stanie rozpędzić się od zera do setki w zaledwie 2,25 sekundy – to wynik lepszy od tych, którymi mogą się pochwalić współczesne bolidy Formuły 1.

Gdy w 2012 roku do udziału w wydarzeniu zostały dopuszczone samochody elektryczne, od razu dołączyły do górnej części stawki. Rok później napędzany energią elektryczną pojazd kierowany przez Rhysa Millena zajął drugie miejsce w generalnej klasyfikacji, ustępując jedynie rewelacyjnemu wówczas Sebastianowi Loebowi - Francuz za kierownicą Peugeota 208 T16 ustanowił wtedy rekord, pokonując trasę w 8 minut i 13 sekund.Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska