Ferrari SP38: powstał tylko jeden egzemplarz

2018-05-25
Ferrari SP38: powstał tylko jeden egzemplarz

Każde stare czy nowe Ferrari jest wyjątkowe, ale niektóre są bardziej wyjątkowe od innych. Na przykład ten.

Poznajcie SP38, model wykonany w jednym egzemplarzu, który włoski producent supersamochodów właśnie wrzucił do świata czterech kółęk. Tuż po niespodziewanym wycieku danych z testu na prywatnym torze testowym marki we Fiorano we Włoszech.

Samochód został wykonany specjalnie dla jednego z „najbardziej oddanych klientów marki”, jest zbudowany na podwoziu i korzysta z układu jezdnego modelu 488 GTB i jest homologowany na ulice oraz na tor.

Inspiracją dla projektu był ikoniczny F40 z późnych lat 80. i wczesnych 90. Oto jak Ferrari opisuje jedyny w swoim rodzaju wygląd samochodu:

„Całkowicie nowa jest karoseria, pokryta nowoopracowaną trójwarstwową metaliczną warstwą czerwonego lakieru. Oznacza radykalne odejście od estetyki samochodu bazowego (czyli 488 GTB). Jednak podzespoły pochodzą z wielokrotnie nagradzanego modelu 488 GTB, który zainspirował zespół do odniesienia się do potężnego F40 jako ikony, z której można czerpać w nieskończoność.

Dynamicznie stylizowany tył ciągnie się ponad pokrywą silnika, aż na dach. Tylna szyba jest jego częścią składową, a sam zespół pocięty jest elementami z włókna węglowego, bezpośrednio przypominającymi te z F40. Trzy poprzeczne listwy przecinają pokrywę silnika, aby odprowadzić ciepło, a tylny spojler jest płynnie zintegrowany z całością, jak słynne tylne skrzydło F40”.

SP38 przeszedł serię prób, by udowodnić, że to pełnoprawne Ferrari. Wyposażony w ten sam podwójnie doładowany 3,9-litrowy silnik V8, co 488 GTB. Dostarcza on 661 KM.

Indywidualne wykończenia kabieny będzie można zobaczyć podczas słynnego Concorso d'Eleganza Villa d'Este nad włoskim jeziorem Como.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska