Airbus pracuje nad autonomicznymi, powietrznymi taksówkami

Airbus pracuje nad autonomicznymi, powietrznymi taksówkami

Już niebawem widoki znane nam jedynie z filmów science fiction mogą stać się rzeczywistością - lotniczy gigant chce opracować system, który pomoże rozwiązać problem transportu w coraz bardziej zatłoczonych miastach.

Firma Airbus obecnie pracuje nad dwoma rozwiązaniami - pierwszy z nich to koncepcja pojazdu dla jednego pasażera, drugi zaś został nazwany “CityAirbus” i jego celem ma być przewożenie wielu podróżujących.

 

Nad rozwinięciem pierwszego z nich pracuje oddział Airbusa z Doliny Krzemowej, a całe przedsięwzięcie nosi nazwę Project Vahana. Prace zostały rozpoczęte w lutym i podobno są już w zaawansowanym stadium, prototyp mógłby odbyć pierwszy, testowy lot już pod koniec 2017 roku. Jeśli chodzi o CityAirbus, nad jego powstaniem pracuje oddział Airbus Helicopters i być może da odpowiedź na pytanie, jak będą wyglądać taksówki przyszłości. Taki pojazd ma startować i lądować pionowo oraz ma być zasilany energią słoneczną, która wprowadzi w ruch duże śmigła. Chociaż w pojeździe przewidziano miejsce dla pilota, to niewykluczone jest wprowadzenie wersji całkowicie autonomicznej.

 

Jak to miałoby funkcjonować w praktyce? Chętny na podróż rezerwowałby miejsce za pomocą aplikacji, a następnie musiałby się udać na najbliższe lądowisko, a przelot dzieliłby z innymi pasażerami. Dzięki temu koszty miałyby być niższe niż w przypadku tradycyjnego lotu samolotem i wynosić “mniej więcej tyle, ile normalny przejazd taksówką”, ale podróżujący dotarłby do celu o wiele szybciej, niż gdyby zdecydował się na konwencjonalny środek transportu.

 

Jeden z dyrektorów Airbusa, Jorg Muller, tak wypowiedział się na temat planów swojej firmy:

 

“Rynek rozwinie się szybko, skoro jesteśmy w stanie wdrożyć pierwsze pojazdy w megamiastach i zademonstrować zalety cichego, nieemitującego szkodliwych substancji transportu w konkurencyjnych cenach”.

 

Wygląda na to, że odległa przyszłość już niebawem stanie się teraźniejszością.

 

foto: Airbus Group

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska