BMW pokazało nową odsłonę serii 8

2018-06-18
BMW pokazało nową odsłonę serii 8

Długo przyszło nam czekać na kolejnego przedstawiciela serii 8. Bawarska marka wreszcie jednak zdecydowała się uzupełnić swoją gamę modelową o naprawdę konkretne gran turismo.

Mówiąc o nowej serii 8 nie sposób nie wspomnieć o jej poprzedniku. „Stara” ósemka to jeden z najbardziej ikonicznych samochodów lat dziewięćdziesiątych, o którym marzyło wielu dorastających wówczas chłopców. Chociaż auto było produkowane przez 10 lat (pomiędzy 1989 a 1999 rokiem), to w tym czasie fabrykę opuściło niewiele ponad 31 tysięcy egzemplarzy. Trudno jednak się dziwić – dwudrzwiowe coupe nie było samochodem zbyt praktycznym, do tego jego cena sprawiała, że pozwolić sobie na nie mogli przedstawiciele mało licznej grupy ludzi z naprawdę zasobnymi portfelami. E31 robiło jednak niesamowite wrażenie – za tym autem oglądał się niemal każdy.

Ma tę moc

Z obecnej perspektywy specyfikacja poprzedniej ósemki nie robi zbyt dużego wrażenia. Pod maską znajdowały się co prawda silniki V8 i V12, ale generowały one moc od 218 do 416 koni mechanicznych (nie licząc wersji M8, ale to zupełnie inna bajka). W nowej odsłonie mocy z pewnością nie zabraknie. Wersję 850i napędza benzynowe, podwójnie doładowane V8 o pojemności 4,4 litra i mocy 530 KM i maksymalnym momencie obrotowym równym 750 Nm. Alternatywą będzie silnik Diesla (tak!), który trafi pod maskę modelu 840i – generuje on moc 320 KM i 680 Nm. W obu przypadkach za przeniesienie napędu odpowiada 8-biegowa, automatyczna skrzynia biegów. Wariant benzynowy przyspiesza od zera do setki w 3,7 sekund, natomiast Diesel w 4,9.
Seria 8 ma zastąpić serię 6, która zniknie z oferty niemieckiego producenta. Ceny nie są jeszcze znane.

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska