Toyota stworzyła pierwszą łódź napędzaną wodorem

2018-07-04
Toyota stworzyła pierwszą łódź napędzaną wodorem

Toyota to firma, która mocno skupia się na rozwoju pojazdów napędzanych paliwami alternatywnymi. Jej najnowsze dzieło świadczy o tym, że Japończykom bardzo zależy na wysłaniu w świat takiego właśnie komunikatu.

Toyota doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że przyszłość pojazdów napędzanych paliwami kopalnymi maluje się w dość ciemnych barwach. Nie dziwią zatem inwestycje w rozwój napędów hybrydowych i elektrycznych, a także wodorowych. Zaprezentowana po raz pierwszy w 2007 i produkowana seryjnie od 2014 roku Toyota Mirai była pierwszym pojazdem wyposażonym w tego typu napęd, ale jak się okazuje nie najbardziej imponującym.

Toyota stworzyła bowiem wodorowy… katamaran!

Jednostka została nazwana Energy Observer co prawda powstała już jakiś czas temu, ale dopiero niedawno wyruszyła na wody Morza Śródziemnego. Obecnie znajduje się nieopodal francuskiego wybrzeża, skąd najpierw uda się na północne wody Europy. Jej portem docelowym jest jednak Tokio – łódź ma tam dotrzeć na rozpoczęcie Igrzysk Olimpijskich, które w 2020 roku odbędą się w japońskiej stolicy.

Energy Observer – wymiary i dane techniczne

Katamaran Toyoty ma długość 30,5 metrów, szerokość 12,8 metrów i waży 28 ton. Moc potrzebna do poruszania się łodzi pochodzi z kilku źródeł – oprócz działających dzięki wodorowi ogniwom paliwowym na pokładzie znajdują się panele słoneczne, turbiny wiatrowe oraz silniki elektryczne. Dzięki nim Energy Observer jest w stanie osiągnąć prędkość 10 węzłów.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska