Najszybsza ciężarówka na świecie - Żelazny Rycerz Volvo pobił rekord

Najszybsza ciężarówka na świecie - Żelazny Rycerz Volvo pobił rekord

Skonstruowana przez Volvo Trucks ciężarówka nazwana The Iron Knigtht, czyli Żelazny Rycerz, pobiła rekord i została najszybszym samochodem ciężarowym na świecie.

“Żelazny Rycerz” został zbudowany wyłącznie w jednym celu - wykazania się niesamowitymi możliwościami. Samochodowi udało się pobić rekord w dwóch kategoriach - w najszybszym przejechaniu odcinków o długości 500 oraz 1000 metrów. Pokonanie połowy kilometra zajęło mu 13,71 sekund przy średniej prędkości 131,29 km/h. Kilometr został pokonany 21,29 sekund, a średnia prędkość wyniosła 169 km/h. Rekordowa próba miała miejsce na zamkniętym torze w północnej Szwecji. Aby rekord został zaliczony, ciężarówka musiała dwukrotnie pokonać dystans jednego kilometra w czasie krótszym niż godzina.

 

 

Co znajduje się pod maską ciężarowego Volvo, że możliwe jest rozwinięcie takich prędkości? Ciężarówka jest napędzana przez 13-litrowy silnik Diesla, który generuje moc 2400 koni mechanicznych i aż 6000 Nm momentu obrotowego, co przy masie pojazdu wynoszącej 4,5 tony daje niesamowity jak na ciężarówkę stosunek mocy do masy. Samochód od zera do setki jest w stanie rozpędzić się w 4,7 sekundy (!), dzięki zastosowaniu dwusprzęgłowej przekładni i-Shift. Podczas próby pobicia rekordu maksymalna prędkość, jaką udało się rozwinąć “Żelaznemu Rycerzowi” wyniosła 276 km/h.

 

Volvo Trucks znów celowało w rekord i po raz kolejny im się udało - to się nazywa efektowne zaprezentowanie swoich możliwości. Przypomnijmy - jakiś czas temu szwedzkiej ciężarówce udało się przeciągnąć ładunek o imponującej wadze 750 ton. Nie był to pierwszy raz, kiedy ciężarówki Volvo były reklamowane w ciekawy sposób - wcześniej ukazał się filmik w którym znany aktor Jean-Claude Van Damme robi szpagat pomiędzy dwoma jadącymi ciężarówkami:

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska