Jechałeś pod wpływem? Dostaniesz żółte tablice

Jechałeś pod wpływem? Dostaniesz żółte tablice

Jeśli mieszkasz w Polsce i masz na samochodzie żółte tablice rejestracyjne to oznacza to, że jesteś właścicielem samochodu zabytkowego. Gdybyś jednak pojechał nim do amerykańskiego stanu Ohio, ludzie nie patrzyliby zbyt przychylnie. Włodarze tego stanu wymyślili bowiem oryginalny sposób na oznaczenie tych, którzy zostali złapani za jazdę na podwójnym gazie.

W Polsce o osobach niezrównoważonych psychicznie często mówi się, że posiadają żółte papiery. Jak na ironię, tablice rejestracyjne o takim właśnie kolorze (z czerwonymi literami i cyframi) mają obowiązek mieć zamontowane na samochodzie (lub motocyklu) ludzie, którzy w stanie Ohio zostali skazani za jazdę pod wpływem alkoholu.

 

Dyskusje dotyczące słuszności publicznego piętnowania (oczywiście nie w pierwotnym znaczeniu tego słowa, chociaż nie brakuje ludzi, który postulują i taką karę) sprawców różnych przestępstw trwają od dawna. Zwolennikom tego rozwiązania, zwłaszcza w tym przypadku, trudno odmówić racji - uczestnicy ruchu drogowego, którzy zobaczą samochód z żółtymi tablicami z pewnością zachowają większy dystans i ostrożność. Nie wiadomo przecież, czy na ukaranego wcześniej kierowcę ten sposób faktycznie zadziałał…

 

Przeciwnicy tego rozwiązania, wziętego żywcem z powieści Nathaniela Hawthorne’a Szkarłatna litera (w której kobieta skazana za cudzołóstwo została zmuszona do noszenia czerwonej litery „A” na ubraniu) uważają, że taka kara jest zbyt surowa i naraża człowieka na publiczne upokorzenie. Cóż, gdyby taki człowiek sam się wcześniej nie upokorzył siadaniem za kółko po alkoholu, problemu by nie było.

 

Prawo to obowiązuje w stanie Ohio od 1967 roku, ale wcześniej decyzję o konieczności założenia żółtych tablic na samochód podejmował sędzia. Od 1 stycznia 2014 roku tablice są przyznawane każdemu, kto dopuści się wspomnianego wykroczenia. Nie trzeba jednak z nimi jeździć do końca życia - obowiązek posiadania ich na samochodzie wynosi od sześciu miesięcy do roku.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska