Superauto z klocków Lego w skali… 1:1!

2018-09-14
Superauto z klocków Lego w skali… 1:1!

Powstał 
pierwszy na świecie, w pełni funkcjonalny model Bugatti Chiron w skali 1:1,
 zbudowany całkowicie z elementów Lego Technic. To auto jeździ!

Od teraz z klocków Lego Technic można zbudować bez użycia kleju, całkowicie funkcjonalny model samochodu rzeczywistych rozmiarów dla dwóch osób, osiągający prędkość ponad 20 km/h.

Perfekcyjnie odtworzona dizajnerska linia najszybszego na świecie samochodu - słynnego Bugatti Chirona - przekracza bariery wyobraźni tego, co można skonstruować z klocków. Bugatti Chiron jest pierwszym, w pełni mobilnym modelem w rzeczywistej skali, do którego konstrukcji użyto ponad 1 mln elementów Lego Technic. Za napęd samochodu odpowiadają silniki Lego Technic Power Functions. Cały model składa się z 2 304 takich silników oraz 4 032 kół zębatych. Silnik tego ważącego 1,5 tony samochodu z klocków, osiąga moc 5,3 KM, a wartość momentu obrotowego wynosi 92 Nm.

- Chcemy przekraczać granice wyobraźni, a model Bugatti Chiron rzeczywistych rozmiarów jest jedyny w swoim rodzaju. Przez ponad 40 lat Lego Technic pozwalał fanom w każdym wieku rozwijać kreatywność podczas budowania jakichkolwiek modeli, które przyszły im do głowy, z wykorzystaniem zaawansowanych technologicznie funkcji. Dziś projektanci i inżynierowie z fabryki w Kladnie w Czechach, którzy odpowiadają również za produkcję zachwycających modeli dla sklepów i parków rozrywki Legoland, wykonali niesamowitą pracę, konstruując z klocków model Bugatti Chiron, który jeździ! To niesamowity moment, żeby zobaczyć Lego Technic w akcji i poznać potencjał tej serii przy tworzeniu wynalazków - powiadziała Lena Dixen, Senior Vice President of Product and Marketing w Lego Group.

Zachwycające połączenie designu i inżynierii

Patrząc z oddali na stojące obok siebie: model z klocków i oryginalny samochód, trudno je odróżnić. Podchodząc bliżej, można zobaczyć zapierającą dech w piersiach „skórę” - niezwykle złożoną strukturę karoserii, zbudowaną z połączonych ze sobą trójkątnych segmentów, po to aby uzyskać kształty identyczne jak w prawdziwym Bugatti Chiron. Również wewnątrz samochodu każdy detal został precyzyjnie odtworzony - od siedzeń poprzez deskę rozdzielczą, aż po kierownicę.
Wyposażony w tylny spoiler, prędkościomierz, przednie i tylne światła, odczepianą kierownicę i pedał hamulca, całkowicie funkcjonalny i w całości zbudowany z elementów Lego Technic model wymagał użycia 339 rodzajów różnych elementów Lego Technic i ponad 13 tys. godzin projektowania i składania.

Wyjątkowa jazda próba

Zbudowanie modelu z klocków Lego to tylko pierwsza część wyzwania. Sprawdzenie jego możliwości podczas jazdy to druga. A czy może być miejsce lepsze niż tor Ehra-Lessien w Niemczech, gdzie testowany był oryginalny Bugatti Chiron? Jeździe próbnej, która odbyła się pewnego popołudnia, towarzyszyło podekscytowanie wielu osób. I nawet jeśli niemożliwym było osiągnięcie oszałamiających 420 km/h oryginalnego Bugattti Chirona, silnik z klocków i tak dał zachwycający popis, rozpędzając model do prędkości tuż ponad 20km/h. Tym samym ziściła się idea „Zbudowany na poważnie (Build For Real)”.

Za kółkiem Bugatti Chirona z klocków usiadł Andy Wallace, były kierowca wyścigowy z wieloma zwycięstwami w wyścigach Le Mans i Daytona na koncie, dziś oficjalnie kierowca testowy Bugatti. Andy stwierdził: - Kiedy po raz pierwszy ujrzałem Lego Chirona, byłem pod wielkim wrażeniem precyzji wykonania modelu i poświęcenia dla detali. Z odległości 20 metrów nie jest oczywistym, czy patrzysz na model z klocków czy oryginalny samochód. Prowadzenie było ekscytującym doświadczeniem, które dało mi wiele zabawy. Dawniej nigdy nie pomyślałbym, że pewnego dnia będę mógł prowadzić samochód z klocków.

Bugatti Chiron jest samochodem supersportowym i całkowicie odpowiada idei „Art Forme Technique”, przyjętej przez markę Bugatti. Samochód osiąga moc 1 500 koni, niebywałą w produkowanych dotychczas samochodach, z rekordowo wysokim momentem obrotowym 1 600 Nm, w zakresie 2000-6000 obrotów na minutę, i szerokim wachlarzem technicznych innowacji. Bugatti Chiron ustanowił nowe standardy w dziedzinie projektowania samochodów. Został stworzony nie tylko dla czerpania przyjemności jazdy przy maksymalnej prędkości, ale także aby sprostać najwyższym oczekiwaniom w zakresie luksusu, komfortu, codziennej jazdy i trwałości. Łączy najlepsze cechy we wszystkich tych obszarach, co czyni go najbardziej kompletnym, supersportowym samochodem na świecie o wyjątkowej koncepcji.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska