Nowa generacja auta wszech czasów

2018-10-02
Nowa generacja auta wszech czasów

Toyota Corolla 12. generacji – nowy/stary gracz na rynku kompaktów, to dynamiczny, stylowy samochód, spełniający wszystkie wymogi związane zarówno z codziennymi dojazdami do pracy i domu, jak i z wyjazdami weekendowymi. Zadebiutuje na salonie samochodowym w Paryżu.

Nowa Corolla została zaprojektowana zupełnie od nowa na platformie TNGA. Zwarty i dynamiczny Hatchback znacznie różni się pod względem stylistycznym od smukłego, wyrafinowanego wariantu Touring Sports. Zaprojektowana w Europie Corolla Touring Sports będzie kluczowym modelem w ofercie flotowej Toyoty. Nowy model Corolli będzie produkowany w brytyjskiej fabryce firmy w Burnaston.

Dwa napędy hybrydowe

Toyota Corolla będzie dostępna z dwoma napędami hybrydowymi do wyboru. Pierwszy z nich to znany z Priusa czwartej generacji oraz z Toyoty C-HR układ o mocy 122 KM z silnikiem 1,8 l. Drugi to zupełnie nowy napęd hybrydowy z silnikiem 2,0 l o łącznej mocy 180 KM. Tym samym wraz z Corollą Toyota wprowadza nową strategię dwóch napędów hybrydowych o różnej mocy w europejskich modelach.

Napęd hybrydowy 4. generacji opiera się na silniku benzynowym 1,8 l o mocy 98 KM oraz 142 Nm momentu obrotowego. Współpracuje z nim silnik elektryczny o mocy 72 KM i momencie obrotowym 163 Nm, dostępnym w pełnym zakresie prędkości. Układ ten jest cichy i intuicyjny, szybko reaguje na działania kierowcy i nie wymaga doładowywania prądem z zewnętrznego źródła.

Te same cechy ma także wariant z silnikiem 2,0 l, który jednocześnie wyróżnia się wyższym komfortem oraz większą dynamiką jazdy. Napęd ten rozwija moc 180 KM i 192 Nm momentu obrotowego. Silnik elektryczny zasilany jest bateriami niklowo-wodorkowymi. Prędkość maksymalną uzyskiwaną w trybie czysto elektrycznym zwiększono do ponad 115 km/h. Większa moc i łatwiejsze sterowanie przełożeniami za pośrednictwem łopatek pod kierownicą pozwoli na bardziej energiczne prowadzenie.

Zarówno Corolla Hatchback, jak i Touring Sports będą dostępne także ze 116-konnym silnikiem benzynowym 1.2 Turbo. Będzie to jedyny konwencjonalny napęd w gamie tego modelu.

Stylistyka Corolli Touring Sports

Corolla Touring Sports została wystylizowana w niedawno otwartym European Design Centre w Zaventem pod Brukselą i będzie dostępna tylko w Europie. Dzięki zastosowaniu TNGA, nowe kombi nie jest po prostu odmianą hatchbacka, ale stało się oddzielnym modelem na własnych prawach.

Nowa Corolla kombi (Touring Sports) jest o 58 mm dłuższa od modelu, który zastępuje. Rozstaw osi wzrósł o 100 mm do wartości 2700 mm, a odległość od uśrednionej pozycji przedniego fotela do oparcia kanapy jest większa o 48 mm i wynosi aż 928 mm. Dzięki temu nowy model może się pochwalić największą w segmencie przestrzenią na nogi dla pasażerów siedzących z tyłu.

Corolla kombi (Touring Sports) ma identycznie stylizowany, dynamiczny przedni pas i jest tak samo jak Corolla Hatchback niższy o 25 mm od poprzednika. Sportowy profil wspierają te same szerokie, mocne nadkola. W tylnej części nadwozia odnajdziemy muskularne błotniki, szeroko rozstawione pełne światła LED oraz szybę w pokrywie bagażnika pochyloną o 12° mocniej niż w poprzedniku.

Corolla kombi (Touring Sports) będzie dostępna z czterema nowymi wzorami kół do wyboru, w tym 18-calowymi polerowanymi felgami aluminiowymi oraz nowym wzorem 17-calowych kół Machined Face Do wyboru będzie 11 kolorów nadwozia, z których cztery – Oxide Bronze Metallic, Emotional Red 2, Precious Silver oraz Phantom Brown – są nowe. Stylistykę auta można podkreślić za pomocą czterech dwukolorowych wariantów z czarnym dachem oraz czarnymi słupkami dachowymi i czarnym obramowaniem grilla.

Design wnętrza Corolli Touring Sports i Hatchback

Gama modelowa nowej Corolli w wersjach Touring Sports i Hatchback wyposażona jest w zupełnie nowe wnętrze, w którym nowe faktury, kolory i materiały łączą się w całość, współtworząc najwyższy poziom jakości wizualnej i sensorycznej. Szczególnie wiele uwagi poświęcono wnętrzu modelu Touring Sports, który powstał z myślą o europejskim rynku i do jego wymogów był dostosowywany.

Design wnętrza jest jeszcze bardziej spójny dzięki zastosowaniu szeregu materiałów wysokiej jakości wizualnej i sensorycznej, w tym satynowych wykończeń, wstawek w kolorze Piano Black, naturalnej i sztucznej skóry oraz charakterystycznych przeszyć. Wrażenie przestronności wnętrza podkreśla nowa, smuklejsza o 24 mm deska rozdzielcza o obniżonej górnej krawędzi, która poprawia widoczność do przodu. Nowe fotele zapewniające lepszą pozycję za kierownicą i lepsze podparcie pleców mogą być pokryte eleganckimi tkaninami, alcantarą lub skórą.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska