Mercedes AMG pracuje nad supersamochodem z silnikiem z Formuły 1

Mercedes AMG pracuje nad supersamochodem z silnikiem z Formuły 1

Tam, gdzie inni producenci prężą muskuły za pomocą silników V12, Mercedes AMG postanowił konkurować „skromną” V-szóstką. Bynajmniej nie stawia go to jednak na straconej pozycji.

Jeden z pracowników fabrycznego zespołu wyścigowego Mercedes AMG Petronas zdradził, że niemiecki producent pracuje nad stworzeniem hybrydowego supersamochodu, który ma być napędzany tym samym silnikiem, który znajduje się w bolidzie Formuły 1. O samochodzie, który obecnie kryje się za tajemniczym kryptonimem R50, mówi się już od jakiegoś czasu - początkowo miał otrzymać doładowany, czterocylindrowy silnik, ale ostatecznie zdecydowano się na jednostkę o pojemności 1.6 litra z sześcioma cylindrami w układzie V. Oprócz tego w aucie znajdzie się także silnik elektryczny, a ich łączna moc może wynieść od 1000 do 1500 koni mechanicznych, z czego 900 ma generować jednostka spalinowa.

 

Z pewnością największym wyzwaniem dla inżynierów Mercedesa będzie dostosowanie tego silnika do drogowego użytku. Trzeba będzie go wyposażyć w rozrusznik, ponieważ bolidy Formuły 1 są uruchamiane z zewnętrznego źródła. Oprócz tego, silnik będzie musiał być zmodyfikowany pod kątem wytrzymałości i połączony z zupełnie nową skrzynią biegów. Istnieje możliwość, że pojemność skokowa silnika zostanie zwiększona do 2 litrów, a także zostanie dodana druga turbosprężarka. Moc z jednostki spalinowej ma być przenoszona na tylne koła - każde z przednich będzie napędzane oddzielnym silnikiem elektrycznym o mocy 160 koni mechanicznych.

 

Materiałami, które mają posłużyć do zbudowania samochodu, będą głównie włókno węglowe i aluminium, a jego waga ma wynosić od 1000 do 1300 kilogramów. Auto będzie zaprezentowane w przyszłym roku na 50. urodziny AMG. Nie wiadomo, ile egzemplarzy powstanie, ale według spekulacji cena jednego wyniesie około 4 miliony Euro.

 

foto: Mercedes AMG Vision Gran Turismo Concept

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska