Najlepsze OC samochodu – jak je wybrać i gdzie znaleźć?

2018-11-02
Najlepsze OC samochodu – jak je wybrać i gdzie znaleźć?

Zakres ubezpieczenia OC regulowany jest Ustawą, a więc w każdym towarzystwie powinieneś spodziewać się podobnej polisy. Czy to oznacza, że na rynku nie znajdziesz lepszych i gorszych ofert? Oczywiście, że nie. Zobacz, czym charakteryzuje się najlepsze OC samochodu i dowiedz się, gdzie je znaleźć.

Najlepsze OC samochodu, czyli jakie?

U każdego ubezpieczyciela dostajesz dokładnie takie same sumy gwarantowane w ramach ubezpieczenia OC. Może Ci się więc wydawać, że najlepszy wybór OC to ten za jak najniższą cenę. I rzeczywiście, ceny OC w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych różnią się między sobą nawet kilkukrotnie, co oznacza, że łatwo możesz przepłacić. Dlatego, aby mieć pewność, że pod względem finansowym wybrałeś najlepsze OC samochodu, skorzystaj z cenowej porównywarki online ofert większości ubezpieczycieli na rynku. Po wpisaniu w formularzu danych swoich i pojazdu kalkulator online wyświetli Ci spersonalizowane wyniki ofert różnych ubezpieczycieli. Co więcej, ułoży je wygodnie od najtańszych do najdroższych.

Jak wybrać OC samochodu – czy tylko cena ma znaczenie?

Wbrew pozorom nie. Oczywiście poszukiwania najlepszego ubezpieczenia OC możesz zakończyć na wyborze pierwszej pozycji z listy kalkulatora, czyli tej najtańszej. Jeśli jednak chcesz znaleźć OC, które da Ci nieco więcej korzyści niż standardowy zakres ochrony, szukaj dalej. Co ciekawego możesz znaleźć w ofertach OC?

Możliwość zakupu przez Internet i/lub zniżki na taki zakup

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe dają Ci możliwość zakupu polisy przez Internet. W takim wypadku wystarczy kilka kliknięć, a nierzadko dostaniesz także zniżkę, zazwyczaj w wysokości kilku procent wartości ubezpieczenia. Inni ubezpieczyciele z kolei nie udostępniają danych o cenach ubezpieczeń nie tylko w porównywarkach online, ale nawet na własnych stronach www. Aby poznać szczegóły oferty, musisz skontaktować się z agentem lub odwiedzić biuro ubezpieczyciela.

Jeśli cenisz swój czas i chcesz kupić polisę OC przez Internet, najlepsze OC samochodu będzie dla Ciebie oznaczać stosunkowo niską cenę, ale jednocześnie możliwość załatwienia formalności online.

Dodatki do ubezpieczenia OC

U niektórych ubezpieczycieli, np. w PZU czy Allianz Direct, do ubezpieczenia OC dostaniesz bezpłatne Assistance. Co więcej, PZU daje Ci możliwość ubezpieczenia się  od utraty zniżek w ramach polisy OC. Aviva do ubezpieczenia doda Zieloną Kartę, a Gothaer ubezpieczenie opon. Niektóre towarzystwa, np. Generali, dają swoim klientom prezenty w postaci zniżek na myjnię czy paliwo (do 15 gr/l). Większość ubezpieczycieli oferuje także możliwość spłaty polisy w ratach.

Jeśli którykolwiek ze wspomnianych dodatków jest dla Ciebie ważny, szukaj ofert OC, które dadzą Ci je w pakiecie. Jeśli nie jesteś pewien, czy wybrany ubezpieczyciel oferuje to, na czym Ci zależy, dokładnie przeczytaj tzw. dokument OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

Na co uważać podczas wyboru najlepszego OC?

Choć sumy gwarancyjne są u wszystkich ubezpieczycieli takie same i wynoszą 5 000 000 euro w przypadku szkód osobowych i 1 000 000 euro w przypadku szkód na mieniu, nie zawsze możesz liczyć na bezpośrednią likwidację szkód. Mimo że w najlepszych ubezpieczeniach OC jest ona standardem, znajdą się na rynku towarzystwa, które wciąż nie oferują tej opcji, np. Gothaer. Brak BLS w polisie oznacza to, że w przypadku kolizji czy wypadku odszkodowania nie wypłaci Ci Twój ubezpieczyciel. O wypłatę świadczenia, a także pokrycie kosztów naprawy pojazdu będziesz musiał wnioskować u ubezpieczyciela sprawcy.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska