Najcięższy rower na świecie

Najcięższy rower na świecie

Niemiecki inżynier-amator Frank Dose postanowił zbudować rower, dzięki któremu ma szansę trafić do Księgi Rekordów Guinnessa.

Konstrukcja 49-letniego Niemca z Schacht-Audorf powstała ze stali pozyskanej z różnych odpadów oraz opon z wielkiej maszyny rolniczej. Wykonanie najcięższego roweru na świecie zajęło kilka miesięcy - Frank Dose rozpoczął jej budowę w marcu 2016 roku. Ta bestia waży obecnie 940 kilogramów, ale jej konstruktor planuje jeszcze dorzucenie kilku elementów - docelowo rower 1200 kilogramów (obecny rekordzista jest lżejszy o 340 kilogramów).

Konstrukcja roweru oczywiście różni się od tych spotykanych w standardowych pojazdach tego typu. Jednoślad właściwie nie jest jednośladem, ponieważ został wyposażony w dodatkowe kółka jak te, które możemy znaleźć w dziecięcych rowerkach. Nic dziwnego - pojazd o takiej wadze jest niezwykle trudny do utrzymania w pionie, a gdyby przewrócił się na swojego kierowcę, zapewne doszłoby do tragedii. Średnica kół wynosi aż półtora metra, a napęd jest przenoszony za pomocą dwóch łańcuchów.

 

Zdaniem konstruktora, rower pomimo swojej ogromnej wagi prowadzi się niezwykle łatwo. Aby jednak jednoślad został uznany za rekordowy, musi przejechać odcinek 200 metrów. Decydująca próba ma się odbyć 3 września 2016 roku. Frankowi oczywiście życzymy powodzenia - szkoda by było, gdyby taki ogrom pracy nie został nagrodzony rekordem świata.

 

O rekordowych wyczynach wspominaliśmy na naszej stronie kilkukrotnie - zapraszamy do zapoznania się z artykułami o próbie pobicia rekordu prędkości w poruszaniu się po lądzie, najszybszej ciężarówce na świecie oraz o transporcie rekordowo dużego ładunku.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska