Wyścigówka do złożenia w domowym garażu

Wyścigówka do złożenia w domowym garażu

Jeśli wydaje ci się, że supersamochody są produkowane wyłącznie przez wielkie firmy typu Ferrari, McLaren, czy Lamborghini, to jesteś w błędzie. Także mniejsi pasjonaci chcą wykroić z tego tortu coś dla siebie. Należy do nich Glickenhaus, który swój ostatni model zamierza dostarczać w formie samochodu do samodzielnego montażu.

Ta piekielna maszyna nazywa się Scuderia Glickenhaus SCG 003. Za jej stworzenie odpowiada James Glickenhaus, który przez kilka dekad był filmowym reżyserem w Holllywood. Zawsze był też pasjonatem motoryzacji i kolekcjonerem (należy do niego kilka zabytkowych Ferrari). Wreszcie postanowił stworzyć coś własnego.

 

Pierwotnie Glickenhaus SCG był przeznaczony wyłącznie na tor, auto nie miało homologacji. Ale jego ostatnia wersja – ta, którą możecie podziwiać na zdjęciach – będzie sprzedawana także jako samochód drogowy. SCG 003, zgodnie z zapowiedzią twórcy, trafi do garaży właścicieli jako kit-car, czyli model do własnoręcznego złożenia.

 

Model SCG 003 ma kilka wersji, w tym 003C (od słowa „Competizione”) oraz 003 CS („Competizione Stradale”). Oba wzięły już udział w wyścigach na torze w Nurburgringu.

 

Co drzemie pod maską tego wyjątkowego auta? SCG 003 – ten dopuszczony do ruchu – został wyposażony w silnik V8 konstrukcji Manifattura Automobili Torino. To włoska firma, która specjalizuje się właśnie w wyposażaniu w jednostki napędowe aut nieseryjnych. Moc 4,4-litrowego, p[odwójnie doładowanego silnika to 800 koni mechanicznych. Przyspieszenie do 100 km/h zajmuje ok. 3 sekund. Przeniesienie napędu odbywa się za pośrednictwem 7-biegowej skrzyni sterowanej łopatkami, wyprodukowanej przez firmę Cima. Jej produktów używa m.in. Koenigsegg.

 

Na życzenie firma może przerobić auto na zdolne do ścigania się w 24-godzinnym wyścigu na torze Daytona (wówczas silnik to 3,5-litrowe V6).

 

A cena? Nabywcy 10 egzemplarzy nie będą zapewne narzekać. 1,3 mln dolarów za poczucie poruszania się czymś naprawdę wyjątkowym to chyba niezbyt wygórowana cena...

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska